Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Chcesz kupić zabawkę na Dzień Dziecka? – sprawdź czy na pewno jest bezpieczna

Chcesz kupić zabawkę na Dzień Dziecka? – sprawdź czy na pewno jest bezpieczna fotolia.pl

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka, jak co roku rodzice, dziadkowie, ciocie i wujkowie tłumnie ruszą do sklepów, aby z tej okazji sprawić prezent swoim pociechom. Wiele zabawek, a nawet znaczna większość zabawek, które dostępne są w sklepach w naszym kraju, pochodzą z zagranicznego importu i niestety nie zawsze są bezpieczne. Z tego powodu swoje siły postanowiły połączyć: Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Handlowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które sprawdzały bezpieczeństwo zabawek importowanych spoza granic Unii Europejskiej.

W trakcie kontroli na granicy i specjalistycznych badań laboratoryjnych stwierdzono, że 36% sprawdzanych zabawek nie spełnia wymogów bezpieczeństwa np. przekracza dopuszczalny poziom stężenia ftalanów.

Nie wszystkie towary wytwarzane poza Unią Europejską i do niej sprowadzane spełniają obowiązujące w UE wymagania. Skuteczną formą eliminowania z rynku wyrobów stanowiących zagrożenie jest zatrzymywanie ich przez Krajową Administrację Skarbową już na granicy. W przypadku wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa zabawek funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zwracają się do Inspekcji Handlowej o wydanie opinii czy wyrób spełnia wymagania. Korzystają też ze specjalistycznych badań laboratoryjnych. Zabawki, które nie spełniają wymagań, nie są dopuszczane do obrotu na terenie Polski i UE. Jeśli poziom stwierdzonego zagrożenia jest poważny i zabawka zagraża zdrowiu dzieci, powinna być zniszczona. Zabawki zatrzymane i zniszczone na granicy są zgłaszane w unijnym systemie RAPEX, tak aby ostrzec pozostałe państwa członkowskie UE o poważnym zagrożeniu, jakie stwarzają dla najmłodszych konsumentów.

Podczas kontroli sprawdzano bezpieczeństwo importowanych zabawek wykonanych w całości lub części z miękkiego plastiku. Były to m.in. skakanki, zabawki do wody, samochodziki, gryzaki czy lalki, które stanowiły największą część pobranych produktów. To właśnie w tego typu zabawkach najczęściej wykrywane są ftalany – popularne zmiękczacze tworzyw sztucznych, które w zbyt wysokim stężeniu stanowią poważne zagrożenie chemiczne dla dzieci.

W okresie od 1 lutego do 31 marca 2021 r. skontrolowano 316 tys. sztuk zabawek, z czego ponad 114 tys. szt. czyli około 36% nie spełniało wymagań. W okresie od stycznia do kwietnia 2021 r. KAS skontrolowała łącznie 520 tys. sztuk zabawek, z czego ponad 361 tys., czyli ok. 69% nie spełniało wymagań (w tym formalnych).

Źródło: UOKiK

Śr., 26 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek