Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lombardy na topie w czasie pandemii

Lombardy na topie w czasie pandemii fotolia.pl

Pandemia pogorszyła sytuację finansową wielu Polaków, a niektórzy z nich byli niejako zmuszeni do skorzystania z usług lombardów w celu pozyskania szybkiej gotówki. Wg. danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w czasie pandemii punkty lombardowe odwiedziło prawie 4,5 mln Polaków, a z ich usług skorzystało 1,5 mln osób.

Pandemia negatywnie wpłynęła na finanse domowe niektórych gospodarstw domowych - aż 65% badanych wskazało, że okres lockdownu znacznie pogorszył budżet domowy. 41% respondentów zadeklarowało, że skorzystali z usług sektora lombardu, gdyż wcześniej nie dostali finansowania z banku lub firmy pożyczkowej.

Jest drogo

Choć lombardy udzielają pożyczek gotówkowych pod zastaw, obchodzą przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Unikają oni formalnego rejestrowania i funkcjonowania jako lombardy, dzięki czemu obchodzą ustawę o kredycie konsumenckim, która reguluje relacje pomiędzy instytucjami finansowymi a ich klientami, wzmacniając pozycję konsumentów-czytamy.

Pożyczki lombardowe cechują przede wszystkim bardzo wysokie koszty. Odsetki wahają się od 0,66 proc. do ponad 1,5 proc. dziennie. Poza wysokością odsetek, realnym kosztem transakcji jest różnica między wartością rynkową a wyceną przedmiotów w lombardzie. Klienci deklarują w badaniach, że otrzymują średnio 224 zł mniej niż zakładali przed transakcją. Nie negocjują jednak tych wycen. W efekcie średnia wycena przedmiotu oddawanego do lombardu wynosi zaledwie ok. 35 proc. jego rynkowej wartości-podaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Co można zostawić w lombardzie

Badanie pokazało, że w lombardach można zastawić bardzo różne i często zaskakujące przedmioty i obiekty, pod warunkiem, że w opinii pracownika lub właściciela lombardu przedstawiają one wartość rynkową i mają dokumenty własności i uregulowany status prawny, np. garaż samochodowy, przyczepę chłodniczą czy nawet ciągnik rolniczy-czytamy w raporcie. Najchętniej jednak lombardy przyjmują w zastaw złoto i wyroby jubilerskie.

Pełen raport dostępny jest tutaj.

Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Pon., 31 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła