Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ile dni musimy pracować, aby zarobić na przeciętny outfit?

Ile dni musimy pracować, aby zarobić na przeciętny outfit? fotolia.pl

Zespół analityczny SneakerStudio przeprowadził analizę w celu weryfikacji, jak długo mieszkańcy wybranych krajów muszą pracować, aby zarobić na pełny, markowy outfit, o wartości około 3 000 PLN. Jak prezentuje się Polska w tym zestawieniu? Ile musimy pracować dni, by móc pozwolić sobie na zakup markowych ubrań w przeciętnych cenach? Niestety oficjalne dane nie wyglądają zbyt optymistycznie dla Polski, która znalazła się na końcu zestawienia najlepiej zarabiających. Zatem ile zarabiają Polacy na tle innych krajów? Czy to wystarczy, aby zapewnić sobie minimalny komfort życia i pozwolić na zakup markowych butów i ubrań?

O dysproporcjach zarobków w Polsce mówi się od dawna, a liczby są nieubłagane: średnia pensja w poszczególnych krajach mocno się różni, co z kolei przekłada się na poziom życia i na to, na co mogą pozwolić sobie mieszkańcy poszczególnych krajów. Jak wynika z przeanalizowanych danych, najlepiej zarabiają Szwajcarzy – średnia miesięczna pensja netto to aż 25 710 PLN miesięcznie. Średnia roczna pensja w Szwajcarii to około 308 520 PLN. Wśród najgorzej zarabiających znaleźli się Bułgarzy z kwotą 2 426 PLN, co po zsumowaniu na zarobki roczne daje kwotę 29 112 PLN. Szwajcar w nieco ponad miesiąc zarabia średnio tyle, co Bułgar przez cały rok.

Polska w tym zestawieniu – ze średnią pensją 3 953 PLN zajmuje ósme miejsce. Oznacza to, że spośród przeanalizowanych przez nas krajów w zaledwie siedmiu mieszkańcy otrzymują niższe średnie wynagrodzenie na rękę – a w aż dwudziestu sześciu zarabiają lepiej. Polska znajduje się także mocno poniżej europejskiej średniej – wynoszącej 9 087 PLN. Przedstawiając skrajne porównanie – Polak ze średnią pensją zarobi około 47 436 PLN rocznie. Szwajcar na taką kwotę przy średnich zarobkach musi pracować niespełna dwa miesiące.

„TOP3” pod względem zarobków to wspomniana już Szwajcaria, następnie na drugiej pozycji znajduje się Islandia z kwotą 16 293 PLN i Norwegia z kwotą 16 128 PLN. Niewiele mniej zarabiają mieszkańcy Luksemburga - 15 670 PLN, a także – poza Europą – Stanów Zjednoczonych - 15 541 PLN.

Najniższa średnia pensja wypłacana jest w Bułgarii - 2 426 PLN, Turcji - 2 500 PLN oraz Rumunii - 3 228 PLN. Oznacza to, że na outfit wart 3 000 zł Bułgar pracuje 23,3 dnia, Turek 22,6 dnia, a Rumun 17,5 dnia. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że spośród wszystkich 34 przebadanych krajów jedynie w 13 należy pracować powyżej 10 dni na ubiór wart 3 000 zł, Polska również znalazła się w tym gronie z wynikiem ponad 14 dni.

Jak długo musimy pracować na markowy outfit?

Na podstawie średnich zarobków wyliczono, jak długo mieszkańcy poszczególnych krajów muszą pracować, aby móc pozwolić sobie na skompletowanie takiego outfitu.

Polak, otrzymujący na rękę dokładnie średnią pensję, musiałby pracować 14,3 dnia – 114,57 godzin na zakup wybranego outfitu. Dodajmy, że średnia pensja nie odzwierciedla dobrze zarobków Polaków: poniżej jej zarabia nawet do 80% Polaków. Podobnie sytuacja przedstawia się na Słowacji (gdzie przy średniej płacy na sumę potrzebną na zakupy należy pracować 14,8 dnia) oraz w Chorwacji (15,4 dnia).

Na markowy outfit wart 3 000 zł najszybciej oczywiście zarobiliby Szwajcarzy: na jego zakup mogliby sobie pozwolić już po 2,2 dniach pracy za średnią pensję (około 17,6 godziny). Niemal osiem razy szybciej niż w Polsce. Stosunkowo szybko potrzebną sumę są w stanie zarobić także mieszkańcy Islandii (3,5 dnia), Norwegii (3,5 dnia), Luksemburgu (3,6 dnia), Holandii (3,8 dnia) i Danii (3,9 dnia). Jeśli chodzi o sytuację poza Europą – mieszkańcy Stanów Zjednoczonych potrzebowaliby 3,6 dnia pracy (29,15 godzin).

Jak Polska wypada na tle wybranych krajów?

W Polsce mamy nie tylko stosunkowo niskie zarobki w porównaniu do przeanalizowanych krajów, ale także – relatywnie wysokie ceny. Na zakup interesujących nas produktów musimy pracować dłużej niż mieszkańcy innych większości z przeanalizowanych krajów.

Pod względem średnich zarobków Polska pozostaje daleko za większością zweryfikowanych krajów. Jedynie w siedmiu spośród przeanalizowanych państw zarobki są niższe. Dysproporcje dobrze obrazują przedstawione powyżej różnice – na kupno markowych ubrań lub butów wysokiej jakości musimy zarabiać znacznie dłużej niż mieszkańcy większości krajów na świecie.

Źródło: ip

Wt., 25 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska