Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jeden z niewielu plusów pandemii – Polacy chętniej czytają

Jeden z niewielu plusów pandemii – Polacy chętniej czytają fotolia.pl

42% - tylu Polaków zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytali co najmniej jedną książkę w całości lub w fragmencie. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza to wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Badania przeprowadziła Biblioteka Narodowa, która opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce.

Z badań wynika, że 10% Polaków przeczytało siedem i więcej książek w roku. Czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%), prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%).

Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).

Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

Z całością raportu można zapoznać się tutaj

Pt., 23 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek