Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo danych? Pamiętaj o aktualizacji oprogramowania!

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo danych? Pamiętaj o aktualizacji oprogramowania! fotolia.pl

Urząd Ochrony Danych Osobowych zwraca uwagę, jak ważną czynnością przy dbaniu do dane jest aktualizacja oprogramowania. Regularne aktualizowanie programów antywirusowych, oprogramowania typu firewall, przeglądarek, a także innych aplikacji i całych systemów operacyjnych, z których korzystamy na co dzień, to nieodzowny element zapewniający bezpieczną pracę.

Za bezpieczeństwo danych przetwarzanych w systemach komputerowych odpowiada administrator i podmiot przetwarzający, którzy powinni zapewnić aktualne oprogramowania oraz regularne testowanie środków bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo informatyczne jest bardzo istotne, dlatego należy podchodzić do niego w sposób uważny i złożony.

Zasady bezpieczeństwa, do jakich należy aktualizowanie oprogramowania, powinny być przestrzegane nie tylko przez administratorów, ale też przez urzędy i osoby fizyczne. Należy podkreślić, że użytkownicy regularnie aktualizowanych programów są mniej podatni na próby oszustwa. 

Luki w przeglądarkach internetowych, programach pocztowych czy biurowych powodują, że nasze dane przechowywane na sprzęcie elektronicznym przedostają się w ręce cyberprzestępców. Producenci co jakiś czas udostępniają nowe wersje systemu, regularnie wycofując wsparcie dla starszych wersji. W takiej sytuacji pozostaje nam przejście na nowszy system operacyjny tego samego producenta lub skorzystanie z rozwiązań typu open source (zazwyczaj jest ono darmowe).

Praca na aktualnym systemie operacyjnym jest o tyle istotna, że niektóre z poprawek nie dotyczą wyłącznie kwestii bezpieczeństwa tego oprogramowania, ale również „załatania” luk wykrytych w konstrukcji podzespołów komputerowych. Istnieją rozwiązania, które z uwagi na błędy np. w procesorach naszych komputerów, pozwalają przejąć kontrolę nad całą maszyną. Z punktu widzenia bezpieczeństwa danych osobowych niezwykle ważne jest korzystanie z aktualnego oprogramowania, zarówno komercyjnego, jak i tego, które można używać na licencji open source.

 Źródło: UODO

Wt., 11 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska