Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Upalne dni zachęcają do wypoczynku nad wodą – zadbajmy, żeby był on bezpieczny

Upalne dni zachęcają do wypoczynku nad wodą – zadbajmy, żeby był on bezpieczny fotolia.pl

Wysokie temperatury oraz słoneczna aura, sprzyjają wypoczynkowi nad woda. Funkcjonariusze z Referatu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych KMP w Szczecinie w ramach kampanii „Kręci mnie... Bezpieczeństwo nad wodą” dbają o bezpieczne zachowania nad akwenami nie tylko tych wypoczywających na lądzie ale i tych korzystających z kąpieli wodnych.

W  ramach kampanii „Kręci mnie... Bezpieczeństwo nad wodą”, które ma na celu poprawę bezpieczeństwa i porządku na terenach wodnych i przywodnych, pilnują bezpiecznych zachowań. Podczas służby policjanci kontrolują trzeźwość sterników, sprawdzają uprawnienia, czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów żeglugowych, jak również kontrolują wyposażenie łodzi w sprzęt ratunkowy i gaśniczy. Systematycznie prowadzone działania mają niewątpliwy wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ w ostatnim okresie w wyniku kontroli trzeźwości sterników ujawniono tylko jedną osobę, która znajdowała się pod wpływem alkoholu, a jak wiadomo to oni stwarzają największe niebezpieczeństwo.

Zasady postępowania żeglarzy, sterników podczas kontroli jednostki pływającej przez funkcjonariuszy Policji:

  • podczas dopływania do kontrolowanej łodzi, funkcjonariusze Policji informują osobę kontrolowaną o zamiarze przeprowadzenia kontroli - do tego celu funkcjonariusze wykorzystują środki nagłaśniające - megafon. W przypadku kontroli jachtu żaglowego, sternik powinien zrzucić żagle, przygotować odbijacze za burtę w celu zapobiegnięcia uszkodzeniu nadburcia kontrolowanej łodzi w szczególności podczas fali i silnego wiatru. W przypadku jachtu motorowego, motorówki sternik powinien zgasić silnik napędowy.
  • na podstawie Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej dokumentami kwalifikacyjnymi potwierdzającymi posiadanie uprawnień do uprawiania turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW są patenty:
    • żeglarza jachtowego,
    • jachtowego sternika morskiego,
    • kapitana jachtowego,
    • sternika motorowodnego,
    • motorowodnego sternika morskiego,
    • kapitana motorowodnego,
    • mechanika motorowodnego.
  • po sprawdzeniu posiadanych uprawnień przez kierującego jednostką pływającą funkcjonariusze mogą przeprowadzić badanie stanu trzeźwości sternika. Prowadzenie żaglówki, łodzi motorowej pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, w zależności od jego stężenia w organizmie, jest przestępstwem lub wykroczeniem. W takim przypadku funkcjonariusze zabezpieczają jednostkę pływającą, która następnie jest odholowana na koszt właściciela oraz skierują sprawę na drogę postępowania w sprawach o przestępstwo lub wykroczenie. Sąd może zdecydować o zatrzymaniu patentu na czas określony.

Korzystając ze sprzętu pływającego tj.: rower wodny, kajak, łódka wiosłowa, również należy być trzeźwym. Na podstawie Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na  obszarach wodnych, w art 35. „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny.” W takim przypadku funkcjonariusze mogą wystawić mandat karny bądź skierować sprawę do Sądu.

Źródło: policja.pl

Pon., 6 Sp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Artur Duda