Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czym dojeżdżać do pracy? – plusy i minusy różnych form transportu

Czym dojeżdżać do pracy? – plusy i minusy różnych form transportu fotolia.pl

Czy kwestia odległości miejsca zamieszkania od firmy i sposób dojazdu ma dla nas duże znaczenie?

Większość Polaków (ok. 82,1%) ma codziennie do pokonania odległość nie większą niż 20 km do pracy. Związku z tym wybierane są różne formy transportu, pomagające dotrzeć do celu. Najczęściej wybór padałby na samochód ze względu na komfort, ale oprócz własnego środka transportu można korzystać z komunikacji miejskiej, roweru bądź postawić na spacer.

Jaki więc środek transportu do pracy wybrać i jakie są ich plusy i minusy?

Autobus/Tramwaj

Korzysta z nich ponad połowa pracujących Polaków. Zdecydowanie opcja tańsza niż jazda własnym samochodem. Wśród pozytywów można jeszcze komunikacji miejskiej przypisać niezawodność - wypadki losowe w postaci awarii, różnych anomalii pogodowych utrudniających podróż - nas nie interesują.

Jednak są też minusy, do których należy tłok w godzinach szczytu, upał latem, chłodno zimą, oraz umiejscowienie przystanków, czyli nie zawsze tam gdzie byśmy chcieli, co wymusi na nas dodatkowy kilkuminutowy spacer do celu.

Samochód

Najwygodniejszy sposób dojazdu do pracy z którego korzysta co trzeci Polak. W zaletach możemy wymienić niezależność, jedziemy kiedy i gdzie chcemy. Nie można zapomnieć o komforcie w postaci braku problemu z bagażem. Dodatkowo sprawność, która pozwala dojechać tam gdzie nie ma przystanków autobusowych i dojazd komunikacją miejską jest niemożliwy.

Minusami będą korki, które wydłużają czas dojazdu do pracy i wprowadzają niepotrzebny stres. Kolejnym minusem jest oczywiście spory koszt benzyny, nieporównywalny z miesięcznym na autobus/tramwaj. Oczywiście zanieczyszczenie powietrza będzie kolejnym minus i konieczność stałej koncentracji podczas jazdy oraz brak aktywności fizycznej.

Rower

Prozdrowotny i coraz popularniejszy środek transportu do pracy. W zaletach trzeba nadmienić główny plus, czyli omijanie korków i szybsze docieranie do celu. Poprawi i zwiększy aktywność fizyczną, co wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Kolejną zaletą jest koszt dojazdu, praktycznie zerowy poza kupnem roweru - który wróci się po kilku miesiącach oszczędności na paliwie czy biletach.

Minusami będą niewielkie ilości firm przystosowanych dla pracowników korzystających z takiego środka transportu. Mowa tu o braku prysznicy, pozwalający odświeżyć się przed pracą oraz braku miejsc czy pomieszczeń pozwalających przechować rower w czasie pracy. Następnym minusem jest pogoda, bo o ile chłodniejsze dni czy upały nie będą stanowić problemu, to deszcz czy zima, ten problem już stanowią i mogą uniemożliwić dojazd do pracy.

Spacer

Niestety ma rację bytu jedynie tam, gdzie odległość od domu do pracy nie jest większa niż 15 minut piechotą. Większa odległość nieco męczy i po jakimś czasie, spacerowicz decyduje się na to, by jednak podjechać tych kilka przystanków autobusem. Ma jednak zaletę, którą jest aktywność fizyczna i oczywiście nic nie kosztuje. Jednak jak w przykładzie wyżej utrudnieniem może okazać się brzydka pogada.

Wybierając sposób dojazdu do pracy, poza kosztami i czasem jaki trzeba poświecić na dojazd, kierujmy się również aspektem aktywności fizycznej, która pomoże zwiększyć komfort samopoczucia w pracy.

Źródło: praca.pl inforpraca.pl

Śr., 23 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: