Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Najczęstsze przyczyny odejść z pracy

Najczęstsze przyczyny odejść z pracy fotolia.pl

Pracownik dzisiejszych czasów nie utożsamia się z instytucjami w których pracuje. Pojawiające się problem w pracy najczęściej doprowadzaj do zmienienia jej, niż stawiania im czoła. Problem ten został zauważony, a w miarę powstającego trendu przeprowadzono szereg analiz i powstało wiele publikacji wyjaśniających szerzej przyczyn tych decyzji.

Portal GoWork.pl postanowił przeprowadzić anonimową ankietę i w przejrzystym obrazie ustalić 10 najczęstszych powodów odejścia z pracy. Wyniki ich pracy poniżej.

  1. Wynagrodzenie –  aż 41.4 proc. osób biorących udział w ankiecie uznało że zarobki są najczęstszą przyczyną odejścia z pracy.
  2. Brak uznania zasług - 17,43 proc. pracowników stwierdziło, że nie czuje się docenianych. Angażowanie się w pracy nie przynosi wymiernych korzyści  i choćby nawet pochwały zamiast premii zdarzają się też bardzo rzadko.
  3. Brak szans na rozwój swoich umiejętności - brak szkoleń bądź jakiegokolwiek rodzaju aktywności zwiększających umiejętności zawodowe  przyczyniają się do odejścia z pracy
  4. Niejasna sytuacja finansowa firmy - niestabilność finansowa. Umowy śmieciowe, nieregularne wypłaty, zwolnienia, zamrożenie podwyżek. Skutkuje spadkiem zaufania pracowników wobec pracodawcy i niemal zawsze przekłada się na dużą rotację pracowników. Potwierdza to aż 11, 84 % badanych.
  5. Zbyt wiele obowiązków - nakładanie dużej ilość przedsięwzięć do wykonania, nie zważając na istniejący limit możliwości pracownika. Podwładni nawet przy dużych chęciach nie wyrabiają i tracą zapal do pracy co skutkuje odejściem.
  6. Relacje z przełożonym - pracownicy nie oczekują przyjaźni ze strony swojego szefa, ale chcą by wzajemne relacje były dobre. Jeżeli nie widać  miedzy nimi „chemii” wybierając mniejsze zło pracownik odchodzi.
  7. Brak poczucia misji - wszyscy chcemy robić coś wartościowego, dlatego firmy z misją są tak cenione. Brak świadomości celu i brak poczucia integracji z firmą, sprawiają że pracownik nie czuje się  częścią mechanizmu.
  8. Nie przestrzeganie czasu pracy - zapominanie o życiu prywatnym pracownika, co oczywistym powinno być że posiada własne życie, rodzinę, przyjaciół i wykorzystywanie po godzinach jest nieodpowiednie. Nadgodziny od czasu do czasu każdy może zrozumieć, ale nadużywanie terminu „elastyczny czas pracy” jest po prostu nie na miejscu.
  9. Relacje z kolegami z pracy - najważniejszych czynnikiem, często istotniejszym niż warunki zatrudnienia jest atmosfera w pracy. Przedłużające się konflikty miedzy personalne często zmuszają do rotacji kadrowych.
  10.  Czas na swoje - elastyczny czas pracy, brak obowiązków narzucanych z góry i kierowanie kariery wyznaczoną drogą przez siebie samego. Ponadplanowo pracownik po obyciu się z pracą etatową i nabyciu pewnej wiedzy praktycznej, postanawia postawić na swoim. I ta nieodparta chęć bycia Panem swego losu, bezpośrednio  przyczynia się do porzuceniu aktualnej pracy.      

Powodów zmian pracodawcy może być kilka. Jednak pamiętajmy, że podczas podejmowania tak ważnej decyzji jaką niewątpliwe jest zmiana pracy, koniecznym wydaje się kierowanie zasadą - emocje na bok. W takim przypadku nawet jeżeli zmiana zatrudnienia okaże się koniecznością, zostaniemy zapamiętani jako profesjonaliści.

Źródło: hrtrendy.pl

Czw., 5 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: