Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wypalenie zawodowe ? – 6 kroków by temu zapobiec

Wypalenie zawodowe ? – 6 kroków by temu zapobiec fotolia.pl

Postawa twarda z jasnym celem, nakierowana ofensywnie na osiąganie sukcesu zawodowego, stawiane coraz to ambitniejsze cele - a co jeśli zaczniemy się przecierać o rutynę.

Nieustanne dążenie do sukcesu może jednak w pewnym momencie spowodować znaczący spadek wydajności. Jeśli nastrój i morale pracownicze pogarszają się z każdym dniem, może być to pierwszy syndrom wypalenia, który w konsekwencji spowoduje również obniżenie efektywności i oddalenie się od zawodowego celu – twierdzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Stworzono zatem 6 kroków, mających za zadanie zapobiec spadku zaangażowania w pracy:

  1. Najważniejszy priorytet
    Czasami kluczem do odzyskania zapału w pracy jest kwestia skoncentrowania się na zawodowych priorytetach i oddzielenie ich od innych, z reguły mniej istotnych projektów. To również znalezienie odpowiedzi na pytanie „Co jest moim największym celem i jak chce go osiągnąć?”
     
  2. Konieczne przerwy
    Gdy umysł i ciało zaczynają domagać się odpoczynku, warto odłożyć pewne sprawy i dać sobie chwilę wytchnienia. Wymaganie od siebie zbyt wiele i przeciążanie organizmu nie prowadzi do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie – osłabia i obniża efektywność. W takiej sytuacji najlepiej wziąć kilka dni urlopu i naładować akumulatory, aby z nową energią wrócić do pracy. Czasem nawet jeden dzień okazuje się być zbawiennym i pomaga odzyskać chęć do działania.
     
  3. Naprzeciw rutynie
    Być może spadek zaangażowania wywołany jest znudzeniem powtarzającym się schematem codziennych obowiązków. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest znalezienie form aktywności zawodowej, które pomogą wyrwać się z marazmu – może być to chociażby wolontariat lub wsparcie projektu realizowanego w innym dziale. Warto także zadbać o swój rozwój.
     
  4. Zostań „ojcem duchowym” biura
    Pomagając innym, pomagamy sami sobie. Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami nie tylko podnosi prestiż w oczach innych, ale sprawia, że pojawia się poczucie misji oraz celowości naszego stanowiska. Przekazywanie wiedzy i własnego doświadczenia innym pracownikom daje ogromną satysfakcję. Taka osoba staje się mentorem, wskazującym innym drogę do osiągnięcia sukcesu. A to doskonały motywator do dalszego samodzielnego rozwijania się.
     
  5. Mów o problemach
    Niektóre osoby w milczeniu znoszą niedogodności i nie mówią, co ich trapi. Jeśli pracownik jest niezadowolony i traci motywację, szczera rozmowa z przełożonym może pomóc wrócić na właściwe tory. Problemy nie rozwiązują się same. Pamiętajmy tylko, by ton w rozmowie nie przybierał formy pretensji czy żalu, a raczej chęci efektywnego usunięcia trudności.
     
  6. Zacznij szukać
    Jeśli mimo podjętych wysiłków, zapał do pracy i realizacji zawodowych celów nie wraca, może to być najwyższa pora na szukanie nowej pracy. Jeśli stan rozdrażnienia i niezadowolenia się przeciąga, a rozmowa czy próby powrotu do pełnej aktywności zawodowej nie pomagają dobrze jest przejrzeć ogłoszenia o pracę, a nawet zastanowić się nad zmianą.

Wypalenie zawodowe może przytrafić każdemu niezależnie od branży zawodowej. Powyższe kroki powinny pomóc uporać się z trudną sytuacja w jakiej można się znaleźć. Jeśli jednak zastosowany plan naprawczy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, może jednak problem nie leży w nas, tylko w branży, która nie daje nam poczucie satysfakcja.

Źródło:  monsterpolska.pl

Czw., 24 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Super User