Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co warto zjeść przed snem, by szybciej zasnąć i lepiej spać?

Co warto zjeść przed snem, by szybciej zasnąć i lepiej spać? fotolia.pl

Masz problem z wysypianiem się? Zaraz po przebudzeniu czujesz zmęczenie? Być może chodzi tutaj o złą dietę. Okazuje się, że odpowiednie posiłki na wieczór mogą zagwarantować nam dobry sen.

Co warto zjeść przed snem, by lepie spać i szybciej zasnąć?

  • Kawałek ciemnej czekolady – zawiera serotoninę, która pozwala zrelaksować umysł (i ciało).
  • Pestki dyni – taka przekąska nie dostarczy zbyt wielu kalorii, ale za to dostarczy tryptofan. Aminokwas, który wpływa na to, że stajemy się śpiący.
  • Kawałek łososia – ryba jest dobra na wszystko. Nie tylko posiadając tryptofan sprawi, że szybciej zaśniemy, ale również dostarczy nam niezbędnych kwasów tłuszczowych, które poprawiają pracę mózgu (co przyda się nam na co dzień).
  • Czereśnie – nie tylko nie obudzimy się głodni, ale dodatkowo, czereśnie regulują wydzielanie melatoniny, która odpowiada za cykl snu.
  • Pomarańcza – obniża poziom kortyzolu, czyli nas odstresowuje.
  • Migdały – zawierają magnez, który pomaga rozluźnić mięśnie.

Dodatkowo…

Wypicie przed snem filiżanki zielonej herbaty pozwali dostarczyć organizmowi dużo związków o działaniu antyoksydacyjnym - zwalczającym wolne rodniki, które powstały w ciągu całego dnia. Natomiast filiżanka czerwonej herbaty pozwoli spalić nagromadzoną tkankę tłuszczową.

Nie powinno się...

Przed snem należy zrezygnować ze spożywania: boczku, kiełbas, serów żółtych oraz pleśniowych, ponieważ zawarta w nich sól podnosi ciśnienie krwi. Nie wolno spożywać również napojów zawierających kofeinę, a mianowicie kawy, mocnej czarnej herbaty.

Pamiętajmy także...

Największym i najczęstszym błędem dietetycznym jest przejadanie się przed snem. Aby dobrze się wyspać, ostatni posiłek należy zjeść dwie godziny przed zaśnięciem.

Źródło: abczdrowie.pl oraz infopraca.pl

Czw., 17 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa