Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z bobasem na wakacje. Kącik motoryzacyjny (cz.87)

Z bobasem na wakacje. Kącik motoryzacyjny (cz.87) fotolia.pl

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że w dłuższą podróż można się wybrać tylko ze starszym dzieckiem. Przeświadczenie o tym zmieniało się w miarę wprowadzania kolejnych ułatwień w pielęgnacji noworodka, organizacji jego żywienia poza domem oraz zasad bezpiecznego przewożenia.

Obecnie w podróż – nawet daleką – można zabrać dziecko w każdym wieku. Jednak dalszy wyjazd z niemowlęciem (szczególnie z noworodkiem) dobrze jest poprzedzić konsultacją z lekarzem. Poza aktualnym stanem zdrowia dziecka oceni on, czy cel podróży i planowany czas jej trwania, rodzaj środka lokomocji i oferowane warunki podróżowania pozwolą zapewnić dziecku odpowiednią pielęgnację i karmienie. Niemowlę i małe dziecko jest bardziej narażone na różne zakażenia i ich konsekwencje. Szczególnie groźne może być odwodnienie, dlatego zawsze sprawdź, czy w miejscu, do którego wyjeżdżasz, będziesz mogła/mógł skorzystać z opieki lekarskiej.

Planując wyjazd za granicę z dzieckiem w każdym wieku, kilka miesięcy wcześniej skonsultuj się z lekarzem. Zapytaj go o zalecane w takiej sytuacji szczepienia oraz zasady ochrony przed chorobami zakaźnymi.

Ryzyko zachorowania na pewne choroby zakaźne (np. odrę, wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli żółtaczkę pokarmową) jest szczególnie duże w niektórych krajach, dlatego przed wyjazdem w takie rejony zaleca się szczepienia ochronne. Należy uzupełnić zaległe szczepienia obowiązkowe, rozważyć wykonanie zalecanych, ale odpłatnych szczepień dodatkowych, a niekiedy przyspieszyć szczepienie planowane na późniejszy wiek (np. odra). Zapytaj także o sposoby zapobiegania zachorowaniom na biegunkę, malarię (zimnicę) i inne choroby tropikalne.

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Dziecko przewoź zawsze w specjalnym foteliku, dostosowanym do jego wieku i masy ciała. Pamiętaj, aby ściśle przestrzegać instrukcji producenta i przepisów ruchu drogowego. Zanim wyruszysz w drogę upewnij się, czy fotelik jest dobrze przypięty pasem bezpieczeństwa!

W trakcie podróży samochodem zapewnij dziecku przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort.

Zgodnie z przepisami, dziecko można przewozić samochodem w specjalnym foteliku dostosowanym do jego wieku i masy ciała. Możesz kupić nowy fotelik, odkupić używany albo pożyczyć od znajomych, ale zawsze używaj tylko fotelika z atestem, który gwarantuje Twojemu dziecku bezpieczeństwo. Właściwie dobrany i używany fotelik znacznie zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń dziecka w razie wypadku drogowego.

Wielogodzinna podróż jest dla dziecka męcząca, dlatego najlepiej zniesie ją, śpiąc w foteliku samochodowym (w foteliku dla dzieci do 2. rż. dziecko przebywa w pozycji półleżącej). Rozważ wyjazd w porze snu dziecka lub wręcz w nocy, co zwiększy szansę, że prześpi ono większą część podróży.

Bardziej komfortowa i bezpieczniejsza dla małego dziecka wydaje się podróż samolotem lub pociągiem.

Ubiór dziecka dostosuj do temperatury panującej w pojeździe. Jeżeli używasz klimatyzacji w samochodzie, pamiętaj, że na ogół temperatura z przodu pojazdu jest niższa, więc dziecku może być gorąco. Nagłe zmiany temperatury podczas postojów wpływają niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie podróżujących.

W trakcie podróży w gorącej porze roku niezwykle ważne jest odpowiednio obfite pojenie dziecka lub częste karmienie piersią, aby zapobiegać odwodnieniu.

Posiłki w trakcie podróży powinny być lekkie. Staraj się je podawać na parkingu, a nie w trakcie jazdy.

Długie przebywanie w foteliku sprzyja odparzeniu pupy, dlatego pamiętaj, aby w trakcie dłuższej podróży regularnie zmieniać dziecku pieluchę i nie dopuścić do zbierania się w niej dużej ilości moczu.

Rozbudzone niemowlęta i małe dzieci źle tolerują monotonną jazdę, dlatego warto zapewnić im jakieś zajęcia w czasie drogi (np. kolorowe zabawki wydające dźwięk). Łatwiej to zrobić, gdy jedno z rodziców siedzi przy dziecku na tylnym siedzeniu.

Pamiętaj, że w ciepłe dni temperatura w samochodzie bardzo szybko rośnie, zagrażając ciężkim przegrzaniem dziecka (do udaru cieplnego włącznie). Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w zaparkowanym samochodzie. Pomijając realne ryzyko wypadku lub włamania, Twoje dziecko może się czegoś przestraszyć lub po prostu zgłodnieć. Lepiej miej go cały czas przy sobie, abyś mogła zareagować na jego potrzeby i zapewnić mu bezpieczeństwo.

Co to jest choroba lokomocyjna i jak jej zapobiegać?

U niektórych dzieci jazda samochodem, pociągiem, statkiem lub samolotem wywołuje nudności i wymioty, czyli tzw. chorobę lokomocyjną. Powstaje ona w wyniku przekazywania do mózgu sprzecznych informacji o ruchu z narządów zmysłów – uszu, oczu oraz mięśni i stawów. W trakcie jazdy samochodem ucho wewnętrzne odbiera sygnał o ruchu, ale nie potwierdzają tego ani mięśnie, ani oczy dziecka (dziecko nie widzi ruchu albo zauważa znacznie szybszy ruch, gdy patrzy przez okno). Pojawiają się:

  • bladość skóry i brak apetytu (małe dzieci przestają się interesować nawet najbardziej ulubionymi pokarmami)
  • zimne poty i nudności (małe dzieci stają się niespokojne, ziewają i zaczynają płakać)
  • wymioty.


Choroba lokomocyjna częściej występuje podczas pierwszych podróży i gdy ruch jest bardzo intensywny (zrywna jazda samochodem, sztormowa pogoda na morzu, turbulencje w powietrzu, ale także na huśtawce czy karuzeli). U dzieci w pierwszych 2 latach życia pojawia się stosunkowo rzadko.

Jeżeli Twój maluch cierpi na chorobę lokomocyjną:

  • przerwij ruch lub podróż jak tylko zauważysz niepokojące objawy
  • unikaj intensywnego huśtania i jedź spokojnie
  • przed wyjazdem podaj dziecku tylko lekki posiłek
  • sadzaj go przodem do kierunku jazdy
  • podczas podróży zainteresuj go widokami za oknem lub zajmij zabawą.


Jeśli objawy choroby lokomocyjnej wystąpią podczas podróży samochodem, zrób przerwę przy najbliższej możliwej okazji. Pospaceruj z dzieckiem dopóki się lepiej nie poczuje. Podczas dłuższej podróży rób proflaktycznie częstsze przerwy – choć będziecie jechać trochę dłużej, wszyscy dojedziecie w lepszych nastrojach, dlatego warto się poświęcić.

Jadąc samochodem, unikaj nagłych przyspieszeń i hamowania oraz szybkiego pokonywania ostrych zakrętów. Staraj się wybierać drogę, która nie jest bardzo kręta. Nie wybieraj się na przejażdżkę statkiem w sztormową pogodę.

Pozycja twarzą do kierunku jazdy zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej, ale w ten sposób możesz montować foteliki dopiero dla starszych niemowląt.

Staraj się odwrócić uwagę malucha od ewentualnych przykrych doznań podczas podróży – opowiadaj bajki, rozmawiaj, śpiewaj lub pokazuj widoki za oknem (jeśli dziecko siedzi odpowiednio wysoko). Nie dawaj dziecku zabawek ani książeczek podczas podróży.

Źródło: Artykuł pochodzi z przewodnika dla rodziców „Pierwsze 2 lata życia dziecka” wydanego przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2012

Śr., 1 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa