Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Po prostu warto wiedzieć". Wszystko to, co powinniśmy wiedzieć o szczoteczce do zębów

fotolia.pl

Szczoteczka do zębów to podstawa pielęgnacji jamy ustnej – nie tylko pomaga nam zwalczyć nieświeży oddech, ale także chroni nasze zęby przed próchnicą. Czy wiemy skąd się wzięła, czym się kierować podczas jej wyboru i jak dbać o jej higienę?

 Trochę historii
Przyjmuje się, że pierwsza szczoteczka do zębów została wynaleziona w Chinach około roku 1498. W krajach arabskich używano narzędzia o nazwie miswak lub siwak wykonanego z gałązek lub korzeni roślin wykazujących własności bakteriobójcze. Popularne było również pocieranie zębów kredą lub sodą oczyszczoną.

Najprawdopodobniej pierwszą szczoteczkę do zębów produkowaną masowo stworzył w 1780 roku William Addis z Anglii.

Pierwszy patent na szczoteczkę do zębów przyznano w roku 1850 H. N. Wadsworth'owi z USA, ale produkcja masowa została rozpoczęta dopiero w 1885. Konstrukcja produkowanej szczoteczki była dość skomplikowana: rączka wykonana była z kości w której wywiercono dużą liczbę otworków, w których z kolei umieszczono sierść niedźwiedzia. (Nie było to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ sierść zawierała bakterie, nie schła zbyt dobrze, a pojedyncze włosy często wypadały).

Dlatego też, naturalne włosie zwierzęce zostało zastąpione materiałami syntetycznymi (zazwyczaj nylonem – pierwsza taka szczoteczka została udostępniona do sprzedaży 24 lutego 1938.

Od 1 stycznia 1934 Wojsko Polskie zaopatrywało się w szczoteczki dla szeregowych wyłącznie w Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach koło Radomia, w cenie 25 groszy za sztukę.

Pierwsza elektryczna szczoteczka do zębów została wynaleziona w 1939 roku w Szwajcarii, ale w produkcji seryjnej (pod nazwą Broxodent, firma Squibb) pojawiła się dopiero po roku 1960 w USA. W roku 1961 General Electric wprowadził szczoteczkę z bezprzewodową ładowarką. Końcówka szczoteczki wykonywała ruchy posuwisto-zwrotne.

W 1987 w sprzedaży pojawiła się pierwsza szczoteczka (o nazwie Interplak) z obrotową końcówką. Obecnie istnieje bardzo wiele modeli szczoteczek elektrycznych z różnymi konstrukcjami.

Jaka szczoteczka do zębów będzie dla nas najlepsza? Czym kierować się podczas wyboru?

1. Wielkość szczoteczki do zębów

Podstawowym kryterium wyboru szczoteczki do zębów powinien być rozmiar dobrany do wieku użytkownika. Małe szczoteczki przeznaczone są dla dzieci, duże – dla dorosłych. Warto trzymać się tej zasady. Błędem jest kupowanie dzieciom za dużych szczoteczek!

2. Włosie w szczoteczce do zębów

Producenci oferują szczoteczki z włosiem miękkim, średnio-twardym i twardym. Włosie miękkie przeznaczone jest dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Jeśli nasze dziąsła krwawią podczas szczotkowania – używajmy tylko miękkich szczoteczek z giętką szyjką, która redukuje nacisk na dziąsła.

Szczoteczki z włosiem twardym mogą używać wyłącznie osoby o zdrowych i odpornych dziąsłach. Lekarze dentyści polecają szczoteczki z włosiem o średniej twardości – wielopęczkowe, wykonane z włosia syntetycznego, o łagodnie zaokrąglonych końcach.

Szczoteczka zwykła czy elektryczna?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Przede wszystkim najważniejsza jest systematyczność mycia zębów. Dobra elektryczna szczoteczka tak samo skutecznie czyści zęby co tradycyjna używana w sposób prawidłowy.

Higiena szczoteczki do zębów
Przed pierwszym użyciem szczoteczkę należy sparzyć wrzątkiem. Unikniemy w ten sposób ryzyka wprowadzenia bakterii do jamy ustnej. Taki zabieg warto od czasu do czasu powtórzyć. Po umyciu zębów szczoteczkę należy dokładnie wymyć pod bieżącą wodą i pozostawić do wysuszenia. Szczoteczki przechowujemy w pionowej pozycji tak, aby nie dotykały się nawzajem.

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?
Większość stomatologów zgodnie twierdzi, iż szczoteczkę do zębów powinno się wymieniać co dwa, trzy miesiące. Z badań wynika, że po 3 miesiącach zwykłego użytkowania szczoteczki do zębów stają się znacznie mniej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej z zębów i dziąseł w porównaniu z nowymi szczoteczkami. Ich włókna ulegają zużyciu i tracą skuteczność docierania do wszystkich najtrudniejszych zakamarków jamy ustnej.

Ważne jest również, aby wymieniać szczoteczkę po przeziębieniu, grypie, infekcji jamy ustnej lub bólu gardła, ponieważ w jej włóknach gromadzą się drobnoustroje, które mogą być przyczyną reinfekcji. Grzyby i bakterie mogą rozwijać się we włóknach szczoteczki nawet wówczas, gdy nie chorowaliśmy, co jest kolejnym argumentem za jej wymienianiem w regularnych odstępach czasu.

Jak chronić szczoteczkę do zębów podczas podróży?
Stosowanie plastikowego pudełeczka na szczoteczkę zapewni jej włóknom ochronę przed zgnieceniem lub spłaszczeniem w torbie podróżnej. Jednak po umyciu zębów należy zadbać o to, aby szczoteczka wyschła na powietrzu, co pozwoli powstrzymać rozwój drobnoustrojów.

Źródło: amerident.pl, dentysta.eu, wikipedia.org oraz colgate.pl

Pon., 6 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa