Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ekologicznie i ekonomicznie na co dzień - zalety oświetlenia indukcyjnego

Ekologicznie i ekonomicznie na co dzień - zalety oświetlenia indukcyjnego fotolia.pl

Obecnie istnieją różne technologie oświetleniowe. Do najbardziej ekonomicznych i energooszczędnych zalicza się LED oraz indukcję. Jako, ze o LED’ach większość z nas wie bardzo dużo, dzisiaj przedstawiamy największe zalety stosowania oświetlenia w oparciu o technologię indukcyjną.

 Brak elektrod
Lampy indukcyjne są nazywane lampami bezelektrodowymi, ponieważ w bańce brakuje elektrod, które w przypadku tradycyjnych świetlówek pobudzają środowisko wyładowcze do emitowania promieniowania. Zamiast tego lampa indukcyjne używa cewki indukcyjnej umieszczonej na zewnątrz bańki. Brak elektrod sprawia, że na jaw wychodzi wiele innych zalet lamp indukcyjnych, na czele z dużą wytrzymałością.

Wytrzymałość
Elektrody znajdujące się w żarówkach oraz świetlówkach kompaktowych sprawiają, że te są podatne na wstrząsy i drgania skracające żywotność obu źródeł światła. W lampach indukcyjnych brakuje elektrod, przez co te mogą być stosowane w miejscach występowania częstych wstrząsów i drgań. Do takich miejsc możemy zaliczyć ulice, mosty, tunele, stacje paliw i wiele więcej.

Żywotność
Brak elektrod znacząco wydłużył żywotność lamp indukcyjnych. Żywotność zwykłej żarówki to zaledwie 1 000 godzin, świetlówka kompaktowa może świecić przez około 6 000 godzin, lampa LED będzie świeciła około 50 000 godzin, zaś lampa indukcyjna osiąga żywotność 100 000 godzin. Oznacza to, że raz zapalona lampa indukcyjna może świecić przez 11 lat bez przerwy, lub 22 lata, gdy zapalana jest tylko na połowę dnia.

Energooszczędność
Wysoka skuteczność świetlna cechująca oświetlenie indukcyjne wpływa na energooszczędność tej technologii. Chociaż lampy indukcyjne nie należą do najtańszych, to z uwagi na energooszczędność są coraz częściej wykorzystywane przez samorządy, firmy, przedsiębiorców i gospodarzy. Bardzo mały pobór energii, bardzo długa żywotność oraz duża wytrzymałość pozytywnie wpływają na koszty utrzymania infrastruktury oświetleniowej opartej o lampy indukcyjne. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną ulegają drastycznemu obniżeniu.

Mała ilość lub brak rtęci
Chociaż w skład typowego środowiska wyładowczego w lampie indukcyjnej wchodzi rtęć, to dzięki brakowi elektrod możliwe jest zrezygnowanie z niej na rzecz innych substancji generujących światło. W tradycyjnych świetlówkach nie ma takiej możliwości, bowiem wspomniane substancje mogły by reagować z wewnętrznymi elektrodami. Nawet, jeżeli rtęć została wykorzystana w środowisku wyładowczym to jest jej o wiele mniej niż w świetlówkach.

Brak migotania i buczenia
Każdy, kto pracuje pod dachem, na dużej przestrzeni, z pewnością miał do czynienia z efektem migotania i buczenia spotykanymi w tradycyjnych lampach i świetlówkach fluorescencyjnych. Efekt ten wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i powoduje bóle głowy. Efekt migotania można łatwo zaobserwować na obrazie z kamery, zaś nieprzyjemne buczenie jest słyszalne dla większości z nas. Konstrukcja lamp indukcyjnych eliminuje oba efekty.

Wysoka skuteczność świetlna
Tradycyjna żarówka dostarcza około 10 lumenów na każdy wat. Świetlówka kompaktowa może dostarczyć już 40 lumenów na każdy wat. Skuteczność świetlna lamp indukcyjnych jest o wiele większa, dochodzi do 90 lumenów na każdy wat. Dzięki temu lampy indukcyjne są bardzo energooszczędne i coraz częściej stosowane w ramach zamienników dla tradycyjnych źródeł światła.

Ekologiczność
Dużą żywotność oraz energooszczędność sprawiają, że lampy indukcyjne cechują się dużą ekologicznością. Lampa indukcyjna wytrzymuje do 100 000 godzin, zaś tradycyjna żarówka tylko 1 000 godzin. Wyobraźmy sobie, że po 100 000 godzinach do recyklingu trafia jedna lampa indukcyjna i 100 zwykłych żarówek. Popatrzmy również na to ile energii musiało zostać zużyte przez zwykłe żarówki oraz do samej produkcji żarówek. Dzięki lampom indukcyjnym spada zużycie energii, przez co do środowiska trafia mniej CO2 oraz odpadów.

Światło wysokiej jakości
Cechą charakterystyczną oświetlenia indukcyjnego jest wysokiej jakości białe światło. Światło lamp indukcyjnych posiada bardzo dobry współczynnik oddawania barw oraz pożądana temperaturą barwową, bliską barwie dziennej. CRI oświetlenia indukcyjnego wynosi ponad 80 jednostek, zaś lamp sodowych tylko 20-25. Wysokie CRI (skala od 0 do 100) sprawia, że barwy oświetlanych przedmiotów wyglądają naturalniej.

Źródło: forum-oswietlenia.pl, oswietlenie.pl, rankingi24.pl oraz centrumoswietlenia.pl

Czw., 5 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa