Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z cyklu: "Nabywanie nowych umiejętności" - nauka czytania z ruchu warg

Z cyklu: fotolia.pl

Czytanie z ruchu warg to specyficzna i niezwykle przydatna umiejętność, wymagająca jednak dużej cierpliwości i systematyczności ćwiczeń. Nie zdarzyło się jeszcze, by już pierwsza próba była udana, więc trzeba wytrwale i zawzięcie ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, aby być w tym dobry.

Poniżej przedstawiamy kilka rad, dzięki którym nauka będzie bardziej efektywna:

1. Obserwujmy w lustrze własne odbicie, skupiając się na ruchu warg.
Obserwując swoje odbicie w lustrze, powinniśmy zwracać uwagę na ruch warg i sposób ich układania się. Ponadto warto powtarzać cały alfabet, wyraźnie akcentując każdą literkę. Bardzo istotne są samogłoski. Należy powtarzać je głośno i zwrócić uwagę na to, jak układają się usta – przy każdej samogłosce wargi układają się zupełnie inaczej. Na przykład wypowiadając „o” wargi układają się w specyficzny „dzióbek”, natomiast przy mówieniu „i” usta rozszerzają się w delikatny uśmiech. Następnie należy wypowiadać całe słowa (na przykład tekst ulubionych piosenek), skupiając się na początku na sylabach, a potem na całych wyrazach. Przy końcu każdej sylaby ludzie charakterystycznie układają (przymykają) usta, co pomaga w odgadywaniu całych słów i pomaga w nauce czytania z ust.

2. Obserwujmy innych ludzi.
Najprostszym, a zarazem koniecznym do czytania z ust ćwiczeniem, jest obserwacja innych ludzi. Możemy to robić np.:

A) Jadąc autobusem, czy też w sklepie stojąc w kolejce do kasy.
Dokładnie przyglądajmy się ruchowi warg ludzi podczas mówienia. Pamiętajmy jednak, aby obserwacja przebiegała w taki sposób, aby druga osoba nie czuła się skrępowana, dlatego powinniśmy zachować odpowiednią odległość.

B) W domu, obserwując sposób mówienia speakerów telewizyjnych czy też aktorów podczas oglądania ulubionego serialu, programu itp. Aktorzy, prezenterzy to ludzie, którzy ze względu na wykonywany zawód, powinni mówić bardzo wyraźnie, więc łatwiej będzie się od nich uczyć. Kiedy już opanujemy w pewnym stopniu tę umiejętność, możemy wyłączać dźwięk i próbować odgadywać, co mówią osoby w telewizji.

C) Możemy poprosić o pomoc, kogoś z rodzimy, znajomych. Ustalić, o czym będziemy rozmawiać i dokładnie przyglądać się ruchom ich ust.

3. Najważniejsza jest wytrwałość i systematyczność.
Często przy nauce czytania z ust ludzie szybko się poddają, ponieważ nie dostrzegają widocznych rezultatów swoich starań. Jednak proces nabywania tej umiejętności jest długotrwały i na pierwsze efekty trzeba poczekać, w zależności od tego ile czasu się na to poświęca.

Dodatkowe wskazówki:
- Krzyk nie jest dobrym materiałem do nauki, ponieważ wtedy ludzie szeroko otwierają usta, a słowa stają się niewyraźne w odczycie.
- Teledyski również nie są dobrym materiałem do nauki czytania z ust, ponieważ w piosenkach często przedłużane są niektóre sylaby lub słowa są inaczej akcentowane, przez co podczas ich wypowiadania usta inaczej się układają.

Źródło: dobra-rada.pl oraz deaf.pl

Pt., 16 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa