Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Z finansami za pan brat". Baza monetarna

fotolia.pl

Najkrócej mówiąc baza monetarna to łączna wartość banknotów i bilonu, znajdujących się w obiegu pozabankowym oraz będąca w posiadaniu systemu bankowego. Jest podstawą kształtowania podaży pieniądza.

Poniżej kilka słów więcej o bazie monetarnej…

Baza monetarna nazywana jest także bazą pieniężną. W ujęciu makroekonomicznym jest ona sumą banknotów (tj. biletów bankowych, które na podstawie decyzji władz państwowych, mają charakter prawnego środka płatniczego) i bilonu (pieniędzy przyjmujących postać monet; wykonanych z niepełnowartościowego materiału), będących w obiegu oraz poza obiegiem bankowym.

Inaczej mówiąc, baza monetarna stanowi łączną ilość wszystkich pieniędzy, wyemitowanych przez bank centralny i znajdujących się w obiegu w gospodarce. Składają się na nią przede wszystkim wszelkie pieniądze gotówkowe, będące w posiadaniu różnych korporacji, przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i instytucji publicznych.  

Ponadto na bazę monetarną składa się rezerwa obowiązkowa banków komercyjnych, na rachunkach w banku centralnym oraz rezerwa nadobowiązkowa tychże banków, składająca się z ich dobrowolnych wkładów banku centralnym. To właśnie bank centralny zajmuje się emisją pieniądza i prowadzeniem polityki pieniężnej kraju. Dba on także o stabilność cen i wartość pieniądza.

Baza monetarna stanowi podstawę kształtowania się podaży pieniądza. Dzieje się tak dzięki temu, iż umożliwia ona zwiększenie obiegu pieniężnego. Baza monetarna należy do agregatów pieniężnych, tj. do jednej z miar podaży pieniądza. Warto wiedzieć, że taki związek – bazy monetarnej z całkowitą podażą pieniądza możemy wyrazić za pomocą mnożnika kreacji pieniądza. Jest to wartość w makroekonomii pokazująca, w jaki sposób zmieni się podaż pieniądza wraz ze zmianą bazy monetarnej.

Źródło: ekonom.info, moneymakers.pl oraz biznesowe.edu.pl

Pon., 8 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa