Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kulturalny turysta na wakacjach. Jak zwiedzać zabytki sakralne. Dziś kościół

Kulturalny turysta na wakacjach. Jak zwiedzać zabytki sakralne. Dziś kościół fotolia.pl

Podczas wakacji, urlopów zwiedzamy różne miejsca, począwszy od muzeów, poprzez wszelakie zabytki (zamki, pałace) skończywszy na architekturze sakralnej. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju miejsce odwiedzamy musimy pamiętać, że jesteśmy w nim tylko gościem i obowiązują nas pewne normy dotyczące konkretnych zachowań w danym obiekcie. Szczególnym przypadkiem są Kościoły.

Jak zatem należy zachować się zwiedzając kościoły, by nikogo nie urazić ?

  1. Jeszcze przed udaniem się na zwiedzanie kościoła dobrze jest upewnić się, czy nie będą odbywały się tam nabożeństwa, podczas których należy powstrzymać się od zwiedzania, aby nie zakłócać ich przebiegu (godziny nabożeństw są wywieszone na tablicy przy wejściu do świątyni, można je też znaleźć w Internecie).
  2. Zwiedzając kościół, pamiętajmy o odpowiednim stroju. Absolutnie dyskwalifikujące są ubrania plażowe, odsłaniające za dużo ciała, odzież sportowa (stroje treningowe). W przypadku roznegliżowanego stroju kobieta może okryć odsłonięte części ciała szalem (apaszką itp.). Mężczyzna wchodząc do kościoła powinien ściągnąć nakrycie głowy. Przy czym nie dotyczy to kobiet. Panie mogą pozostać w kapeluszu.
  3. Zwiedzając kościół należy poruszać się bez pospiechu i z godnością.
  4. Rozmowy należy prowadzić spokojnym nie przeszkadzającym innym głosem. Telefon komórkowy należy całkowicie wyciszyć lub wyłączyć.
  5. Do kościoła nie należy wnosić i spożywać żadnych potraw i napojów.
  6. Nie należy wchodzić do prezbiterium i za ołtarz, są to miejsca którym należy okazać specjalny szacunek.
  7. Podczas zwiedzania bocznych naw kościołów, należy zwrócić uwagę czy nie odbywa się spowiedź, poznajemy to po kolejce do konfesjonału i obecności księdza. W takim przypadku należy zachować dyskrecję i nie podchodzić zbyt blisko.

Źródło: savoir-vivre.pl, poradnik-domowy.edu.pl oraz pch24.pl

Czw., 13 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa