Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kącik motoryzacyjny. Najdłuższe tunele drogowe na świecie

Kącik motoryzacyjny. Najdłuższe tunele drogowe na świecie fotolia.pl

Tunele drogowe skracają podróż z kilku dni nawet do kilku godzin. Wydrążone w skałach, zarówno przy użyciu skomplikowanych maszyn, jak i dynamitu czy też siły ludzkich rąk ciągną się przez wiele kilometrów i ułatwiają nam przemieszczanie się po całym świecie.

Poniżej przedstawiamy „czołową szóstkę” najdłuższych tuneli drogowych na świecie:

6. Tunel drogowy Fréjus (Francja/Włochy)
Długość: 12 895 metrów
Tunel ten łączy Modane we Francji z Bardonecchią we Włoszech (na trasie Lyon-Turyn) pod przełęczą Col du Fréjus w Alpach Kotyjskich. Budowę rozpoczęto w 1974 r. a w 1980 r. tunel został oddany do eksploatacji. Jest to jedna z głównych transalpejskich dróg transportowych pomiędzy Francją a Włochami, używana przez 80% ruchu na drogach. Koszt budowy tego tunelu wyniósł około 305 mln euro. Przejazd tym tunelem jest płatny.

5. Tunel Hsuehshan (Tunel Śnieżnej Góry) (Tajwan)
Długość: 12 942 metry
Tunel ten łączy ze sobą gwarną metropolię Taipei i ciche przedmieścia. Prace nad budową trwały 15 lat i zakończyły się w czerwcu 2006 r. Niestety w ciągu tych piętnastu lat pracy, konstrukcja pochłonęła aż 25 istnień ludzkich. Inwestycja kosztowała około 562 mln dolarów.

4. Tunel Arlberg (Austria)
Długość: 13 972 metry
Ten najdłuższy tunel drogowy w Austrii wyposażony jest w 12 kanałów wentylacyjnych i 43 kamery.
Prace nad tunelem zostały rozpoczęte już w 1974 roku, a ukończono je cztery lata później. Koszt konstrukcji szacowany jest na około 300 milionów euro. Przepustowość tunelu szacowana jest na 1 800 samochodów na godzinę. Przejazd tym tunelem jest płatny (8,50 euro).

3. Tunel drogowy św. Gotarda (Szwajcaria)
Długość: 16 918 metrów
Budowa tunelu Świętego Gotarda rozpoczęła się w 1970 roku. Konstrukcja została oddana do użytku na początku września 1980 roku. Tunel zlokalizowany jest w szwajcarskim kantonie Ticinero i jest częścią autostrady A2. W chwili oddania do użytku był najdłuższym tunelem drogowym. Dziś tunel ten jest trzecią co do długości tego typu konstrukcją na świecie.

2. Zhongnanshan (Chiny)
Długość: 18 040 metrów
Nazwa tego tunelu wywodzi się od góry, pod którą przebiega. Konstrukcja zlokalizowana jest w chińskiej prowincji Shaanxi. Pojazdy pokonują trasę pod górą Zhongnan od 2007 r. Inwestycja kosztowała około 410 milionów dolarów. Zhongnanshan jest jednocześnie najdłuższym dwuczęściowym tunelem na świecie.

1. Tunel Lærdal (Norwegia)
Długość: 24 510 metrów
Najdłuższym tunelem drogowym świata jest Lærdal znajdujący się w Norwegii i łączący miejscowości Lærdal oraz Aurland. Konstrukcja została oddana do użytku w 2000 r. Dla wygody kierowców tunel ten podzielony jest na cztery odcinki, które oddzielone są od siebie trzema ogromnymi jaskiniami. W przeciwieństwie do tunelu, w którym oświetlenie jest białe, w tym tunelu lampy barwią wnętrze na niebiesko i żółto, ma to sprawiać wrażenie wschodu słońca.

Ciekawostka
Pod Górami Wałbrzyskimi powstanie najdłuższy w Polsce tunel drogowy, który będzie stanowić element drogi ekspresowej S3. Rekordowa dwukilometrowa budowla ma połączyć Dolny Śląsk z Czechami. Jak zapowiada GDDKiA budowa tunelu pod Górami Wałbrzyskimi rozpocznie się w 2015 roku i potrwa 2 lata.

Źródło: autokult.pl oraz inzynieria.com

Niedz., 5 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa