Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przewodnik po Internecie (cz.2). W3, czyli WWW

Przewodnik po Internecie (cz.2). W3, czyli WWW fotolia.pl

Każdy wie, że www oznacza stronę w Internecie i że od www wszystko się zaczyna. Jednak co to właściwie znaczy? WWW, czyli World Wide Web (z ang. ogólnoświatowa sieć), w skrócie Web lub właśnie WWW to internetowy system informacyjny, aplikacja działająca w Internecie lub po prostu usługa internetowa. A jeszcze prościej, usługa umożliwiająca przeglądanie Internetu i zagłębianie się w sieć informacji.

Tak powszechne dziś WWW to dzieło dwóch naukowców, których drogi spotkały się w szwajcarskim Cernie. Tim Berners-Lee w 1989 roku opracował system zarządzania informacjami, co dało początek WWW, a w 1990 wraz z Robertem Cailliau opublikował oficjalny projekt budowy systemu hipertekstowego zwanego „World Wide Web”.

Ponieważ jak wspomnieliśmy Internet to wielki system, łatwo byłoby się w nim zgubić. Potrzebujemy więc adresów, by trafić tam, gdzie chcemy. Adres internetowy to miejsce, w którym dana informacja znajduje się w Internecie. Z języka angielskiego nazwa adresu internetowego to URL (Uniform Resource Locator), czyli uniwersalny lokalizator zasobów. Na pewno każdy spotkał się z tajemniczymi literkami http przed adresem strony, czyli protokołem HTTP (z angielskiego Hypertext Transfer Protocol). To protokół sieci WWW, który umożliwia WWW publikowanie informacji.

Czw., 21 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: