Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak dbać o baterię w laptopie?

Jak dbać o baterię w laptopie? fotolia.pl

Bateria to kluczowy element każdego laptopa, decydujący o różnicy między urządzeniem stacjonarnym a mobilnym. Każdy „początkujący” użytkownik laptopa zadaje sobie na samym początku pytanie o to jak obchodzić się z baterią, żeby po roku nie trzeba było kupować nowej.

Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazuwek jak dbać o baterie w naszych laptopach, by służyły nam jak najdłużej:  

  1. Instrukcja obsługi najważniejsza.
    Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać instrukcje obsługi laptopa. Producent dokładnie opisuje jak należy obchodzić się z baterią, co jej służy a co nie, i czy wymagane są jakieś dodatkowe czynności wstępne typu formowanie. Niech to co jest w instrukcji będzie dla użytkownika wiążące.
  2. W kwestii formatowania.
    To pierwsza informacja jaką powinieneś szukać w instrukcji. Gdy nie masz możliwości sprawdzenia tej informacji w instrukcji to ogólna reguła jest taka: jeśli w laptopie znajduje się bateria typu „Li-Ion” (już od jakiegoś czasu stosowane w laptopach) to nie formatuj. Trafiają one do sprzedaży w tak zwanej formie „pre-formatowanej” (czyli fabrycznie sformatowanej). Poza tym, akumulatorów tego typu nie należy rozładowywać do końca (optymalnie do około 10% pojemności). Jeden taki incydent prawdopodobnie nic nie zmieni natomiast wielokrotne opróżnianie baterii może znacznie zmniejszyć jej pojemność, i to w krótkim czasie. Jeżeli laptop działa w oparciu o akumulatory niklowe, należałoby je sformatować przed użyciem, a następnie raz w miesiącu rozładować do zera, a następnie załadować do pełna. W akumulatorach litowych, niekorzystne jest nie tylko opróżnianie baterii  „do zera”, ale także ładowanie jej do 100% i pozostawianie w takim stanie na dłużej. Z pewnych względów akumulator gorzej znosi taką sytuację niż częściowe rozładowanie.
  3. Kiedy wyjmować baterię z laptopa?
    W stosunkowo nowych laptopach, kiedy jest wpięty zasilacz i bateria jest pełna (czy też prawie pełna), komputer nie wykorzystuje baterii w ogóle, tym samym nie zużywa się ona, bo cały prąd laptop pobiera z zasilacza. Jeżeli jednak masz zamiar pracować stale na zasilaczu, rozważ wyjęcie baterii, bo nieużywana rozładowuje się od samego leżenia. Z tego powodu będzie co jakiś czas automatycznie doładowywana, co jej zdecydowanie nie służy. Lepiej wtedy już odłączać kabel co jakiś czas i popracować na baterii (niekoniecznie do zera, może być do połowy). Nawet jeśli mamy gniazdko pod ręką. Albo rozładować do połowy i umieścić w jakimś suchym miejscu o stałej, umiarkowanej temperaturze.
  4. W kwestii przechowywania baterii.
    Unikaj ekspozycji baterii na światło słoneczne i wysoką temperaturę. Najlepiej przechowuj ją w miejscu suchym i chłodnym. Pamiętaj jednak iż zostawienie na długo „bardzo rozładowanej” baterii może spowodować że nie będzie się jej dało już więcej naładować, a pełnej baterii , że straci pojemność.
  5. Staraj się utrzymać niską temperaturę laptopa.
    Zamiast trzymać go na kolanach i zmuszać wiatraczki do zwiększania mocy, zaleca się kupić dodatkowy tablet – podstawkę chłodzącą pod laptopa (będzie wygodniej i chłodniej). Przegrzana bateria traci żywotność szybciej.
  6. Urządzenia zewnętrzne zużywają dodatkowo energię .
    Karty PCMCIA, pamięci flash itp. zużywają dodatkowo energię nawet gdy ich nie używasz. Jeśli masz podpiętą myszkę – odłącz ją i korzystaj z touch-pada. Odłączając takie urządzenia od laptopa zyskujesz kilka minut dłuższego działania baterii.
  7. Nie wykonuj wielu zadań naraz.
    Im większą ilość zadań wykonujesz w jednym czasie tym większy jest pobór mocy. Nawet przy nowych, energooszczędnych procesorach z dwoma rdzeniami. Z testów wynika, że używanie kilku programów w jednym czasie zżera więcej energii także poprzez zmuszanie dysku twardego do cięższej pracy.
  8. Stanowcze nie dla filmów z DVD oraz gier.
    Oglądanie filmów z DVD na laptopach jest rzeczą miłą, lecz również zabójstwem dla baterii. Odłóż te nośniki na półkę i przerzuć się na oglądanie filmów z poziomu dysku twardego. To samo tyczy się grania w gry (50 minut grania jest równe aż 2 godzinom zwykłej pracy).
  9. Odpowiednie ustawienie parametrów.
    Warto odpowiednio skonfigurować w panelu sterowania zarządzanie energią - np. ustawienie mniejszej jasności ekranu podczas pracy na zasilaniu bateryjnym, szybszy czas wygaszenia ekranu, wyciszenie dźwięku gdy jest zbędny itp.
  10. Odpowiednie dobranie wariantu na przerwę od pracy.
    Windows udostępnia kilka wariantów usypiania sprzętu. W uśpieniu, albo trybie „standy” dysk twardy i wyświetlacz są wyłączone, a aktywne aplikacje zapisane w pamięci RAM. Komputer czeka na powrót do pracy. To dobra opcja na krótką przerwę. Na dłuższe odpowiednia jest hibernacja. W tym wypadku komputer zostaje wyłączony, prawie tak jak miałoby to miejsce w przypadku zwykłego zamknięcia. Wprowadzając się w stan hibernacji system zapisuje jednak stan otwartych aplikacji na twardym dysku. Pozwala to więc na szybki powrót do sytuacji sprzed zamknięcia. Stosowanie obu wariantów z rozmysłem zaoszczędzi trochę energii.

Źródło: gadzetomania.pl, milonporad.pl oraz opengrid.pl

Pon., 17 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa