Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak uchronić się przed kradzieżą laptopa i utratą ważnych danych?

Jak uchronić się przed kradzieżą laptopa i utratą ważnych danych? fotolia.pl

Mimo wielu zalet i wygody użytkowania laptopów, jest to sprzęt, który jest najbardziej narażony na kradzieże. „Utalentowanemu” złodziejowi wystarczy chwila naszej nieuwagi by pozbawić nas sprzętu wartego kilka tysięcy złotych a jednocześnie bezcennych dla nas danych będących zawartością dysku.

Na szczęście złodziejowi można utrudnić życie, zarówno przed jak i po kradzieży stosując przedstawione poniżej wskazówki.

Oto ów wskazówki:

  1. Nie zostawiaj torby z laptopem zamkniętej w samochodzie lub bagażniku, to kusi potencjalnego złodzieja by wybić szybę i zabrać sprzęt. Zabierz laptopa ze sobą i miej przez cały czas na oku.
  2. Podczas podróży staraj się przenosić laptopa w torbie, która nie posiada logo producenta (zamiast tego wybieraj torbę lub też plecak z podobnymi elementami ochronnymi, ale o zwyczajnym wyglądzie – atrakcyjna torba z renomowaną firmą będzie kusić bardziej potencjalnego złodzieja niż ta zwykła).  
  3. Robiąc zakupy, nie zostawiaj laptopa bez opieki w wózku, złodziejowi wystarczy kilka sekund Twojej nieuwagi (np. gdy czytasz etykietę jakiegoś produktu). Możesz również skorzystać z depozytu sklepowego.   
  4. Korzystając z laptopa w terenie możesz zabezpieczyć go również za pomocą linki zabezpieczającej (mocowana z jednej strony do komputera, z drugiej zaś do solidnych, nieruchomych elementów takich jak stolik, ławka itp.).
  5. W hotelu możesz skorzystać z możliwości oddania laptopa do depozytu w sejfie (gdy np. wybierasz się na spacer a masz wątpliwości czy zostawić go w pokoju).
  6. Ciekawym rozwiązaniem jest zabezpieczenie laptopa za pomocą czujnika ruchu (specjalny moduł jest montowany do obudowy laptopa i w momencie, gdy zostanie on uniesiony lub przesunięty włącza się głośny alarm.
  7. Unikaj noszenia laptopa, gdy nie jest to konieczne. Zamiast nosić laptopa wszędzie ze sobą, o ile to możliwe zapisuj dane, które potrzebujesz na nośniku (CD, pendrive itp.). Dzięki temu ochronisz laptopa przed kradzieżą i będziesz mógł poruszać się szybciej, oszczędzając czas i energię.
  8. Korzystaj z usług tracking service (usługi śledzenia laptopów).
  9. Używaj hasła do systemu/domeny, które zawiera kilka rodzajów znaków. Mocne hasło powinno składać się z kombinacji co najmniej ośmiu znaków, w tym małych i dużych liter oraz znaków specjalnych. Ponadto, nie używaj takiego samego lub podobnego hasła do logowania się do komputera i do innych usług (poczta elektroniczna, bankowość itp.).
  10. Jeśli korzystasz z Microsoft Windows, wyłącz konto „Gościa” i utwórz hasła dla wszystkich użytkowników zarejestrowanych na danym sprzęcie. Unikaj także korzystania z konta „Administratora”, chyba, że jest to absolutnie konieczne do zaktualizowania systemu lub specjalnych instalacji.
  11. Nie przechowuj w laptopie plików zawierających hasła, PINy, nazwy użytkowników, czy też inne wrażliwe dane, które mogą ułatwić dostęp niepowołanym osobom do sieci lub też zasobów Twojej organizacji. 
  12. Co pewien okres wykonuj kopie zapasowe wszystkich plików oraz informacji przechowywanych na laptopie używając oddzielnych nośników (np. pendrive, płyt CD, DVD). Możesz również korzystać ze zintegrowanych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, które umożliwią regularne sprawdzanie oraz aktualizowanie kopii plików i danych.
  13. Jeśli nie korzystasz przez chwilę z laptopa, wstrzymaj aktualną sesję przez wylogowanie się lub zablokowanie systemu.
  14. Używaj szyfrowania w celu zabezpieczenia dostępu do plików.
  15. Gdy Twój laptop niestety zostanie skradziony powinieneś powiadomić o kradzieży producenta laptopa (dzięki temu uniemożliwisz złodziejowi serwisowanie sprzętu).
  16. Zapamiętaj lub zapisz numer seryjny swojego laptopa, ułatwi to policji zidentyfikowanie prawdziwego właściciela po odzyskaniu skradzionego sprzętu.

Źródło: bitdefender, komputerswiat.pl oraz gadzetomania.pl

Pt., 7 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa