Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Savoir vivre w samolocie

Savoir vivre w samolocie fotolia.pl

Podróże samolotem stają się coraz tańsze i łatwiej dostępne, przez co też dużo bardziej popularne, niż parę lat temu. Niestety wzrost popularności tego środka transportu niejednokrotnie nie idzie w parze z odpowiednim zachowaniem pasażerów.

Poniżej przestawiamy kilka wskazówek dotyczących zasad dobrego zachowania podczas podróży samolotem:

  1. Nie przepychaj się wsiadając do samolotu. Pamiętaj, że pierwszeństwo mają osoby niepełnosprawne, starsze oraz rodzice z małymi dziećmi. Nic się złego nie stanie jeżeli wejdziesz na pokład jako jeden z ostatnich (miejsca z pewnością nie zabraknie).  
  2. Jeżeli kupiłeś bilet w klasie ekonomicznej, powinieneś siedzieć w klasie ekonomicznej. Nie wprowadzaj zbędnego zamieszania i nie kombinuj z zamianą klas.
  3. Słuchaj i stosuj się do zaleceń personelu pokładowego. Pamiętaj, że personel pokładowy jest tam przede wszystkim po to, żeby zapewnić Ci bezpieczeństwo (To właśnie „Oni” podczas sytuacji awaryjnej będą prowadzić ewakuację, również oni przeprowadzą masaż serca, jeśli zajdzie taka potrzeba).
  4. Zanim rozłożysz swoje siedzenie, zapytaj pasażera siedzącego za Tobą czy nie będzie mu to przeszkadzało.
  5. Nie uprzykrzaj podróży innym pasażerom. Nie próbuj na siłę zawierać nowych znajomości. Nie zagaduj (opowiadając na głos o wszystkich szczegółach z Twojego życia).
  6. Pamiętaj, że na pokładzie samolotu obwiązuje całkowity zakaz palenia.
  7. Pamiętaj, że wnoszenie na pokład i spożywanie własnego alkoholu jest zabronione. Nie przesadzaj również ze spożywaniem alkoholu dostępnego dla pasażerów (w cenie biletu niektóre linia oferują napoje alkoholowe). Specyficzne warunki panujące na pokładach samolotów sprawiają, że taka sama ilość alkoholu na ziemi działa zupełnie inaczej niż w powietrzu. Uważaj, gdyż w skrajnych przypadkach spożywanie alkoholu w nadmiarze może skończyć się dużymi kosztami i opuszczeniem samolotu w kajdankach.
  8. Nie wdawaj się w niepotrzebne rozmowy w przejściu między fotelami. Tarasujesz przejście innym, którzy chcą na przykład dojść do toalety. Utrudniasz również przejazd wózka z cateringiem.
  9. Staraj się trzymać rzeczy w swojej przestrzeni pokładowej (nie zarzucaj nimi pasażera siedzącego obok).
  10. Jeżeli słuchasz muzyki lub oglądasz film na laptopie, używaj słuchawek.
  11. Nie zaglądaj „sąsiadowi” do laptopa, komórki, czasopisma. Uszanuj jego prywatność.
  12. Pamiętaj, że klaskanie i okrzyki podczas lądowania to dziwaczny zwyczaj (jest on zrozumiały i do przyjęcia tylko podczas awaryjnego lądowania albo po szczególnie trudnym locie).
  13. Nie wstawaj i nie wyciągaj swojego bagażu podręcznego zanim samolot się nie zatrzyma i nie zgaśnie sygnalizacja „zapiąć pasy”.
  14. Nie obwiniaj personelu pokładowego za stan techniczny samolotu, opóźnienia, kolejki, złą pogodę, turbulencje. To nie ich wina, odnoś się do nich z należytym szacunkiem.

Źródło: cp-online.pl

Wt., 7 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa