ZPP prowadził bardzo intensywne działania, zmierzające do zmiany warunków wdrażania przez powiaty i miasta na prawach powiatu Programu PFRON pt. Aktywny Samorząd. W ich wyniku osiągnięto wymierne efekty tych działań, dla których kluczowe były spotkania z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Panem Władysławem Kosiniak-Kamysz, członkami Zarządu PFRON oraz przedstawicielami Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. W efekcie Prezes Zarządu ZPP rekomenduje powiatom i miastom na prawach powiatu podpisywanie porozumień z PFRON.
Poniżej prezentujemy główne uzgodnienia przedstawicieli Związku Powiatów Polskich, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Kwestie strategiczne
PFRON przedstawi ZPP propozycję przekazywania powiatom w przyszłości zadań w sposób systemowy (Program Aktywny Samorząd ma wymiar pilotażu). Propozycja ta zwierać będzie informację o zakresie zadań i harmonogram ich przekazywania, źródłach finansowania oraz zasadach nadzoru nad ich realizacją.
Resort pracy i polityki społecznej, PFRON oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, popierają propozycje ZPP aby zwiększyć kwotę bazową na obsługę Programu „Aktywny Samorząd" (3,5 proc. plus 1,25 proc. na promocję i monitorowanie Programu). W tej sprawie ZPP wystąpi jak najszybciej z inicjatywą zmiany przepisów, tak aby mogły one zacząć obowiązywać od 2013 roku.
Kwestie dotyczące roku 2012
W dniu 21 czerwca br. Zarząd PFRON podjął uchwałę przedłużającą termin zawierania umów do 29 czerwca br. oraz uchwałę powierzającą powiatom zadania związane z ewaluacją programu oraz jego promocją na terenie powiatu, a także przekazania środków na realizację tych zadań w wysokości odpowiednio 0,5% i 0,75% środków przekazanych w ramach programu powiatowi.
Wobec powyższego, w najbliższym czasie, PFRON przedstawi powiatom nową wersję porozumienia, w którym zaproponuje wyższą kwotę na obsługę Programu:
- 3 proc. od kwoty faktycznie zrealizowanego dofinansowania osób niepełnosprawnych,
- 1,25 proc. od kwoty planowanych środków dla powiatu (z tytułu promocji i monitorowania Programu).
W okresie czerwca i lipca br. PFRON, we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich, przeprowadzi szkolenia na temat wdrażania Programu Aktywny Samorząd, we wszystkich województwach, m.in. w ramach prac konwentów powiatów.
PFRON przygotuje uproszczone wzory wniosków o dofinansowanie z Programu Aktywny Samorząd oraz wzór sprawozdania z monitoringu realizacji Programu przez powiaty.
PFRON przekazywał będzie sukcesywnie powiatom kolejne opracowania dotyczące skali realizacji zadań objętych Programem Aktywny Samorząd w poprzednich latach.
Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu Prezesa Zarządu ZPP.
Marek Wójcik