Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

In vitro nieobowiązkowe dla samorządów i bez ideologicznych podtekstów

In vitro nieobowiązkowe dla samorządów i bez ideologicznych podtekstów fotolia.pl

Podczas posiedzenia Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego udało się przekonać resort zdrowa do odstąpienia od pomysłu wprowadzenia dla samorządów obowiązkowego zadania własnego - realizacji działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia rozrodczego (jako zadanie własne).

Warto wiedzieć, że te obowiązkowe działania miałyby obejmować w szczególności:

  1. edukację w zakresie stylu życia chroniącego potencjał rozrodczy człowieka i zwiększającego szanse urodzenia zdrowego dziecka oraz celowości opieki prekoncepcyjnej;
  2. ograniczaniem emisji czynników mających szkodliwy wpływ na potencjał rozrodczy człowieka;
  3. zapewnienie dostępu do informacji na temat czynników mających wpływ na potencjał rozrodczy człowieka;
  4. uwzględnianie problematyki zdrowia rozrodczego w opiece zdrowotnej, w szczególności w odniesieniu do osób chorych przewlekle i niepełnosprawnych.

Temat in virto nie jest pobawiony podtekstu ideologicznego, ale w działań podjętych przez przedstawicieli ZPP nie miały one znaczenia. Zdecydowały względy czysto ekonomiczne. Wprowadzenie dla samorządów nowego i obligatoryjnego zadania bez najmniejszych nawet środków finansowych, było nie do przyjęcia i to względy natury finansowej zdecydowały o interwencji przedstawicieli ZPP.

W efekcie uzgodniono zapis, że zadania dotyczące in vitro nie będą obligatoryjne. Samorządy będą mogły, a nie musiały je realizować, jeśli uznają to za wskazane i będą mogły korzystać w tym zakresie ze środków budżetu państwa uruchamianych w ramach programów rządowych.

Kształt ustawy uwzględniając te poprawki przedstawiony ma być stronie samorządowej w terminie do 11 września br., kiedy to odbędzie się kolejnego posiedzenia Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.  Zgodnie z decyzją KWRZIST opinia tego Zespołu będzie ostateczną, kończącą uzgadniania projektu ze strona samorządową.

Marek Wójcik

Czw., 28 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Marek Wójcik