W oparciu o przepisy ustawy o systemie oświaty, organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Ten przepis oznacza, że nie można połączyć w zespół szkół i placówek tego samego typu (potwierdza to również liczne orzecznictwo sądów administracyjnych).
Tymczasem, łączenie szkół w zespoły jest uzasadnione przede wszystkim koniecznością zagwarantowania wysokiej, jakości kształcenia, a do tego potrzebą racjonalizacji wydatków publicznych.
Warto zaznaczyć, że podobny skutek organy prowadzące mogą osiągnąć poprzez likwidację jednej ze szkół, a następnie utworzenie w jej miejsce szkoły filialnej. W takim jednak przypadku organ jest zmuszony przeprowadzić procedurę likwidacji szkoły. Najczęściej spotyka się to ze zmasowanym oporem rodziców, którzy nie rozumieją przyczyn podejmowania uchwały o likwidacji szkoły, jeżeli organ prowadzący zapewnia, że nauka będzie mogła być kontynuowana przez dzieci lub młodzież w tym samym budynku szkolnym.
Sama procedura jest żmudna, kosztowana i obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia z przyczyn formalnych, z uwagi na konieczność bezpośredniego powiadomienia rodziców dzieci o zamiarze likwidacji szkoły.
W tej sytuacji, trudno za racjonalnie uznać zgodę na likwidację szkół i tworzenie w ich miejsce placówek filialnych, a równocześnie zakazywanie łączenia szkół tego samego typu.
Aż prosi się o inicjatywę legislacyjną zmieniającą tę niezdrową sytuację.
Marek Wójcik