Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ilu mamy radnych w Polsce i czy jest ich za dużo czy za mało?

Ilu mamy radnych w Polsce i czy jest ich za dużo czy za mało? fotolia.pl

Coraz większymi krokami zbliża się gorący okres samorządowej kampanii wyborczej, której  kulminacyjnym momentem będą listopadowe wybory. Już teraz coraz więcej środowisk uruchamia swoje zaplecza organizacyjne (mniej lub bardziej polityczne), aby z odpowiednio dużym zapasem i przy maksymalnym przygotowaniu z sukcesem przeprowadzić kampanię wyborczą.

Nim jednak będziemy emocjonowali się jesiennymi rozgrywkami wyborczymi, warto zapoznać się ze statystykami dotyczącymi radnych różnych szczebli samorządu terytorialnego.

Ile rad funkcjonuje w Polsce?

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej w odniesieniu do wszystkich szczebli samorządów terytorialnych (w tym: gmin, powiatów, województw oraz dzielnic m. st. Warszawy) w całym kraju funkcjonuje obecnie 2.827 rad.

Szczegółowy obraz w odniesieniu do poszczególnych szczebli samorządu prezentuje poniższe zestawienie.

Ilu radnych mamy obecnie w kraju?

Na stronach PKW można odnaleźć zestawienie, z którego wynika, że wszystkich radnych w Polsce jest… 46.797 (!). Ilość w radach poszczególnych szczebli samorządu przedstawiona została na poniższym wykresie.

alt

Jak jest średnia liczebność rad gmin, powiatów i województw?

Średnio najwięcej radnych zasiada w sejmikach województw (35), a najmniej w gminach wiejskich do 20 tys. mieszkańców (15).

alt

Ilu wyborców reprezentują radni?

Interesujące są dane dotyczące ilości potencjalnych wyborców przypadających na pojedynczego radnego.

Za interesy największej grupy mieszkańców odpowiadają radni sejmików województw samorządowych, gdzie średnio na jednego radnego przypada ponad 67 tys. mieszkańców (sic!), natomiast radni najmniejszych gmin wiejskich reprezentują średnio nieco powyżej 500 mieszkańców (choć są gminy gdzie na radnego przypada mniej niż 100 mieszkańców!).

alt

Opinie samorządowców na wagę złota

Wnioski płynące z tych statystyk mogą być przeróżne. Od takich, że w Polsce jest za dużo radnych i trzeba byłoby ograniczać ich liczbę, po zgoła odwrotne postulujące zwiększenie demokratycznej reprezentacji mieszkańców we władzach samorządowych.

Zachęcam Czytelników do wyrażenia swojej opinii w komentarzu pod tym artykułem.

Recz jasna postulaty dotyczące liczebności radnych nie mogą dotyczyć najbliższych wyborów, ale z pewnością warto na ten temat rozmawiać poszukując modelu efektywnie działającej demokracji lokalnej i regionalnej.

Rafał Rudka

Sob., 1 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka