Niestety, potwierdzają dotychczasowe informacje, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nie będzie wspierał lokalnej infrastruktury. Do tego resort rolnictwa zgodził na przesuniecie kolejnych pieniędzy z rozwoju obszarów wiejskich na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Jednak minister finansów zgodził się uzupełnić tę lukę z budżetu państwa.
Minister finansów zwiększy wkład budżet państwa
Na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. monitorowania programowania 2014-2020 Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w piątek 10 stycznia, przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zapytał obecnych na posiedzeniu przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o finansowanie dróg lokalnych oraz wysokość alokcji na PROW 2014-2020 w kontekście obecnego szumu informacyjnego i pojawiających się nowych i nieoficjalnych wiadomości.
Wiceminister Krystyna Gurbiel i dyrektor Departamentu Finansów Aleksandra Szelągowska poinformowały, że limit dla polskiego PROW na lata 2014-2020 wyniósł w zaokrągleniu 10,9 mld euro. Z tej kwoty minister rolnictwa zgodził się przenieść 2,3 mld euro na wsparcie dopłat bezpośrednich. Zatem wartość wsparcia z UE dla PROW 2014-2020 wyniesie 8,6 mld euro.
Do zastrzyku unijnego do PROW doliczyć należy wkład z budżetu państwa. Jego minimalna wysokość wynosi 15 proc. co daje sumę ok. 1,5 mld euro. Minister finansów zgodził się jednak podwyższyć tę kwotę. Nie wiadomo w jakiej wysokości i z jakiego źródła, ale jak wyraziła sie pani dyrektor "w wartości znacznie przewyższającej ubytek na dopłaty".
Ile na rozwój obszarów wiejskich?
Obecny na posiedzeniu podkomisji przedstawiciel Związku Powiatów Polskich podkreślał, iż ze względu na takie a nie inne priorytety nowego okresu polityki spójności, istnieje zagrożenie dalszej marginalizacji nasłabszych obszarów kraju. Mimo, iż polska polityka rozwoju regionalnego uznaje tereny wiejskie o niskim dostępie mieszkańców do usług publicznych za jeden z tzw. obszarow strategicznej interwencji państwa, to w praktyce po lekturze przyjętych przez rząd programów operacyjnych, nie widać w nich specjalnego wsparcia dla tych terenów. "Dlatego - podkreślał przedstawiciel ZPP - samorządy lokalne położone na terenach wiejskich z nadzieją oczekiwały znalezienia źrodła finansowania swoich potrzeb w programie dedykowanym rozwojowi obszarow wiejskich. A spotkało ich duże roczarowanie. Rowniez posłowie podkomisji dopytywali przedstawicieli resortu o wartość funduszy przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich.
Minister Gurbiel oprócz wspomnianych danych finansowych, mówiących o alokacji funduszy na PROW 2014-2020 przekazała również, iż w przyjętych ostatnio przez rząd dokumentach polityki spójności (Umowie Partnerstwa i programach krajowych) 5,2 mld euro zostanie przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich. Ale uwaga, przestrzegamy. Nie należy tego rozumieć jako dodatkowej kwoty ponad wcześniej znane informacje. Jest to oszacowanie łącznej wartości wszystkich działań, które mogą być skierowane na projekty realizowane w ramach polityki spójności - w programach krajowych i regionalnych - na obszarach wiejskich (w tym inwestycje infrastrukturalne i rozwój gospodarczy). Wicemnister Gurbiel jasno przekazała, że "marszałkowie nie dostaną dodatkowych pieniędzy", tylko będą musieli odpowiednio dostosować Regionalne Programy Operacyjne.
Dodatkowo, przedstawiciele resortu przekazali również informacje - zaprezentwane kilka dni wcześniej przez premiera, iż modernizaja dróg lokalnych znajdzie źródło finansowania w Funduszu Leśnym.
Jarosław Komża