Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy chcą więcej PIT. Propozycja przesłana do resortów

Samorządy chcą więcej PIT. Propozycja przesłana do resortów fotolia.pl

Są już konsekwencje burzliwej debaty podczas ostatniego posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ogromne emocje wzbudził wówczas projekt ustawy o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw. Istotą projektu jest zastąpienie Funduszu Kościelnego fakultatywnym odpisem na rzecz kościołów i związków wyznaniowych w wysokości 0,5% PIT. O ile sama zmiana jest jednostkom samorządu obojętna, to nie można tego powiedzieć o zaproponowanym przez rząd mechanizmie funkcjonowania.

W obecnym stanie prawnym obowiązek zasilania Funduszu Kościelnego w całości spoczywa na stronie rządowej. Elementarna uczciwość nakazywałaby zatem wprowadzenie odpisu liczonego efektywnie wyłącznie od części rządowej PIT. Tymczasem projekt przewiduje odliczenie od całości wpływów, co oznacza że prawie w połowie odbędzie się to kosztem sektora samorządowego. Potwierdzają to wyliczenia – o ile strona rządowa oszczędzi na zmianie (w skali roku kilkanaście milionów), to strona samorządowa poniesie koszty sięgające nawet stu kilkudziesięciu milionów rocznie. W tej sytuacji kategoryczny sprzeciw korporacji samorządowych jest w pełni zrozumiały.

Zgodnie z deklaracją z posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Prezydent Poznania Ryszard Grobelny (Współprzewodniczący Zespołu), przesłał propozycje uzupełnienia projektu ustawy o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania o nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zwiększającą udział w PIT:

  • gmin o 0,17 proc. (z 39,34 na 39,51 proc.),
  • powiatów o 0,05 proc. (z 10,25 proc. na 10,30 proc.),
  • województwa o 0,01 proc. (z 1,60 proc. na 1,61 proc.).

Poniżej treść listu Prezydenta Grobelnego do współprzewodniczących Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Co na to resorty finansów oraz administracji i cyfryzacji?

Przekonamy się wkrótce.

Marek Wójcik

Załączniki:
Pobierz ten plik (list_R.Grobelny.pdf)List R. Grobelnego805 kB
Wt., 27 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: