Strona samorządowa Komisji Wspólnej odmówiła opiniowania projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie udzielania gminom dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego.
Przedstawiciele resortu edukacji byli zdziwieni, a samorządowcy nieugięci.
Przyjęty, bowiem sposób finansowania nowych zadań w opiece przedszkolnej jest sprzeczny z ustrojowymi podstawami funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Zasady te, wynikające z Konstytucji RP i Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, znalazły swój wyraz w art. 7 ust 3 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że „przekazanie gminie, w drodze ustawy, nowych zadań własnych wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację, w postaci zwiększenia dochodów własnych gminy lub subwencji".
Tymczasem, według propozycji zawartych w nowelizacji ustawy o systemie oświaty, a w konsekwencji w projekcie rozporządzenia gminy mają otrzymać środki finansowe w formie dotacji celowej na zadania własne.
Nie zgadzając się na tego typu przejaw tendencji do ręcznego sterowania funkcjonowaniem samorządu gminnego w Polsce, organizacje reprezentowane w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wystąpiły do Prezydenta RP o skierowanie w tej sprawie pytania do Trybunału Konstytucyjnego, o właściwość tego typu praktyk.
Póki co, od nadchodzącego roku szkolnego gminy otrzymywać będą jednak dotacje.
Marek Wójcik