Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wojewoda do wójta o dotacjach na przedszkola, czyli… gadu-gadu bez potrzeby

Wojewoda do wójta o dotacjach na przedszkola, czyli… gadu-gadu bez potrzeby fotolia.pl

Zupełnie niepotrzebnie służby wojewody będą liczyć przedszkolaków w gminach, podczas gdy wcześniej uczynią to urzędnicy gminni.

Powodem do tej niepotrzebnej biurokracji jest procedura wymyślona przez resort edukacji, przy okazji udzielania gminom dotacji na wsparcie realizacji zadań z zakresu wychowania przedszkolnego.

W związku z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z dnia 13 czerwca 2013 r., z budżetu państwa udzielana będzie gminom dotacja celowa, jako finansowe wsparcie w realizacji zadań z zakresu wychowania przedszkolnego.

Delegacja ustawowa zawiera upoważnienie dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do wydania rozporządzenia w sprawie udzielania gminom tychże dotacji.

Resort edukacji projekt tego aktu prawa przygotował, a następnie przedstawił stronie samorządowej do konsultacji.

Projekt prosty bo i też procedura przekazywania dotacji celowej na zdania własne przećwiczona została w przeszłość nie jeden raz.

Ale pojawiła się też propozycja, która udowadnia, że biurokratyczna hydra potrafi się odradzać.

Samorządowcy wskazują, że proponowane zapisy dotyczące sprawdzania przez wojewodę liczby dzieci nieprzyjętych do przedszkoli, spowodują konieczność wykonania ogromnej pracy, która i tak jest wcześniej wykonywana przez gminę. Zupełnie niepotrzebnie obarcza się wojewodę obowiązkiem przesłania wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) listy dzieci nieprzyjętych do żadnego z przedszkoli, gdyż samorząd terytorialny dane te już posiada.

Harmonogram czynności. Krok po kroku

Do dnia 15 maja. W brzmieniu przedstawionym przez MEN dyrektorzy publicznych przedszkoli, publicznych szkół podstawowych oraz niepublicznych przedszkoli, a także osoby kierujące publiczną inną formą wychowania przedszkolnego, zostali zobowiązani do dnia 15 maja przedstawić wojewodzie oraz wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) informację o liczbie dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, nieprzyjętych do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego.

Do dnia 15 października. Wójt przekazuje wojewodzie informację o liczbie dzieci nieprzyjętych do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, którym wskazał miejsce do korzystania z wychowania przedszkolnego.

Do dnia 31 października. Wojewoda przekazuje wójtowi informację o liczbie dzieci którym organ ten nie wskazał miejsca korzystania z wychowania przedszkolnego, pomimo ciążącego na gminie obowiązku w tym zakresie. Tą samą informację wojewoda miałby przekazywać również ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania, z rozróżnieniem na poszczególne gminy na obszarze województwa.

Po co to wszystko i jak można to zrobić lepiej?

Trudno nie reagować na tego typu procedowanie. Organ wykonawczy gminy, jest bowiem w stanie samodzielnie dokonać wyliczenia liczby dzieci, którym nie wskazano miejsca korzystania z wychowania przedszkolnego i tę informację może przekazać wojewodzie (nie odwrotnie!).

Informacja dyrektora przedszkola lub osoby kierującej inną formą wychowania przedszkolnego, na temat ilości dzieci nieprzyjętych do wychowania przedszkolnego, powinna zostać skierowana do dnia 15 maja jedynie do wójta.

To właśnie ten organ, zgodnie z art. 14 ust. 4b ustawy o systemie oświaty, jest zobowiązany pisemnie wskazać rodzicom nieprzyjętych dzieci:

  • inne publiczne przedszkole,
  • publiczną inną formę wychowania przedszkolnego,
  • niepubliczne przedszkole, o którym mowa w art. 90 ust. 1b ustawy o systemie oświaty,
  • niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego, o której mowa w art. 90 ust. 1c,

które mogą przyjąć dziecko.

Ponadto, to właśnie wójt do dnia 15 października powinien przekazać wojewodzie informację o liczbie dzieci nieprzyjętych do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego (według stanu na dzień 15 maja); liczbie dzieci z tej listy którym wójt (burmistrz, prezydent miasta) wskazał miejsce korzystania z wychowania przedszkolnego w myśl art. 14 ust 4b ustawy (według stanu na dzień 30 września), a także o pozostałej liczbie dzieci, którym nie wskazano miejsca korzystania z wychowania przedszkolnego.

Dopiero informacje o tej pozostałej liczbie dzieci, którym nie wskazano miejsca korzystania w przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, wojewoda do dnia 31 października powinien przekazać MEN.

Naszym zdaniem, rozwiązanie to zdecydowanie uprościłoby cały proces. Wówczas wojewoda nie musiałby wykonywać niepotrzebne czynności i przekazywać wójtowi informacji, dla niego już oczywistej.

Marek Wójcik
Katarzyna Liszka

Sob., 27 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: