W ekspertyzie zamówionej przez resort rozwoju regionalnego, znajdujemy szacunkowe wyliczenie wysokości środków niezbędnych do wniesienia przez samorządy terytorialne, jako wkład własny do projektów unijnych. Analiza dotyczy lat 2014–2022, to jest okresu w którym realizować będzie można projekty w najbliższej unijnej perspektywie finansowania (2014–2020 z uwzględnieniem reguły n+2).
Łączne środki unijne przewidziane dla samorządów w okresie 2014-2020 to 107,2 mld zł.
Przy obliczaniu wartości wkładu własnego przyjęto założenie, że VAT w projektach unijnych będzie kwalifikowany, a samorządy wniosą średnio 36 proc. środków własnych do projektów unijnych (tyle średnio zapewniały samorządy terytorialne w aktualnej perspektywie unijnej).
Stąd też prognozowany łączny wkład własny gmin, powiatów i województw, niezbędny do zapewnienia współfinansowania projektów UE wynosi aż 60,62 mld zł.
Za autorami raportu podajemy szacunkowe wartości środków niezbędnych do zapewnienia krajowego wkładu przez podmioty publiczne, w latach 2014-2022 w podziale na źródła finansowania.
Tytuł bardzo ciekawej ekspertyzy, w której znaleźć można te szacunkowe dane: Oszacowanie środków niezbędnych do zapewnienia krajowego wkładu publicznego do projektów realizowanych w ramach średniookresowych ram finansowych 2014–2020, a autorami są: J. Sierak, M.Bitner, A.Gałązka, R. Górniak.
O zawartości tego dokumentu piszemy szerzej w dzisiejszym wydaniu Dziennika Warto Wiedzieć (w artykule pt. Ministerstwo zbadało możliwość samorządów pod kątem pozyskiwania środków unijnych w nowej perspektywie finansowej).
Zachęcam do lektury, tym bardziej, że raport zawiera dane dotyczące nie tylko skali makro, ale także pojedynczych samorządów terytorialnych wszystkich kategorii.
Marek Wójcik