Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sukces ZPP. Wzrosną dochody powiatów

Sukces ZPP. Wzrosną dochody powiatów fotolia.pl

Kolejna dobra w tym miesiącu wiadomość dla powiatów. Po zdobyciu przez ZPP 30 mln zł dla powiatów z rezerwy subwencji ogólnej będzie kolejne 8 mln z tytułu podniesienia opłaty za wydanie prawa jazdy.

Od wielu miesięcy czyniliśmy starania o zmianę stawek opłat z tytułu wydana prawa jazdy. Rosną bowiem koszty wyprodukowania tego dokumentu (głównie za sprawą Wytwórni Papierów Wartościowych), a pobierane opłaty pozostają bez zmian. Powiaty obciążone zostały także dodatkowymi zadaniami dotyczącymi rejestracji pojazdów i kierowców.

 

Opłata za wydanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami powinna zawierać koszt wyprodukowania dokumentu oraz kwotę stanowiącą przychód organu pokrywającą koszty administracyjne związane z wydaniem dokumentu.

Podczas lipcowego posiedzenia Zespołu Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska, w wyniku interwencji przedstawiciela ZPP, wiceminister resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej złożył obietnicę, że do końca br. pojawi się treść rozporządzenia podnoszącego stawki opłat. I stało się tak, choć nie bez konieczności wielokrotnego dopominania się o to na różnych forach.

Nowe rozporządzenie podnosi wartość opłat z 84 na 100 złotych, w przypadku opłaty za wydanie prawa jazdy; z 30 na 35 zł w przypadku opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy oraz z 24 na 30 złotych za wydanie pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Przewidziany przychód ma umożliwić pokrycie wzrastających kosztów powiatów związanych z obsługą administracyjną osób ubiegających się o wydanie dokumentu prawa jazdy.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 19 stycznia 2013 r.

W 2011 roku prawo jazdy otrzymało 570 tys. osób, a w tym roku będzie ich nieco mniej. Nawet gdyby w 2013 roku wydano tylko 500 tys. takich dokumentów, to dzięki podwyższeniu wysokości opłat wpłynęłoby do budżetów powiatów o 8 mln złotych więcej, niż w świetle aktualnych przepisów.

To nie jest drobna kwota, jak na ubogie w dochody samorządy powiatowe.

Marek Wójcik

Wt., 25 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: