Poniżej publikujemy krótką informację z ostatniej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, która odbyła się w dniach 17-20 kwietnia br., a podczas której rozmawiano m.in. o walce z kryzysem ekonomicznym, prawach człowieka, prawach pracowniczych, paliwach.
Ostatnie słowo Parlamentu na temat porozumienia z USA w sprawie baz danych pasażerów linii lotniczych
Nowe porozumienie z USA dotyczące transferu informacji o pasażerach linii lotniczych z Unii Europejskiej będzie poddane głosowaniu podczas sesji plenarnej w czwartek. Układ ten wyznacza ramy prawne dla tego typu transferu danych a także ściśle określa długość przechowywania tych informacji, ich zastosowanie oraz środki bezpieczeństwa.
Prawa człowieka: posłowie wzywają do uważnego monitorowania cenzury w internecie
Parlament Europejski chce nakłonić Komisję Europejską do stworzenia zasad monitorowania cenzury internetu stosowanej przez autokratyczne reżimy, podczas środowego glosowania nad rocznym sprawozdaniem dotyczącym praw człowieka za rok 2010. W projekcie rezolucji EP zwrócono uwagę, na wydarzenia "arabskiej wiosny", które pokazały potencjał internetu oraz serwisów społecznościowych, jako środków egzekwowania prawa do wyrażania własnych opinii.
Walka z kryzysem ekonomicznym i uchylaniem się od podatków
"Środki walki z kryzysem ekonomicznym, ze szczególnym uwzględnieniem strefy euro" będą tematem debaty miedzy posłami a przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Baroso. Debata odbędzie się w środę o godzinie 15.00. Zaraz po niej usłyszymy oświadczenia rady i Komisji na temat "Śródków walki z oszustwami podatkowymi oraz uchylaniem się od podatków."
Debata na temat Mali i Myanmaru oraz strategii dla Morza Czarnego, miedzy posłami i Catherine Ashton
Deputowani będą rozmawiać o zmianach, jakie ostatnio zaszły na Mali, w Syrii oraz w Myanmarze, a także o strategii Unii Europejskiej dla Morza Czarnego, z Wysoką przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Catherine Ashton. Debata odbędzie się we wtorek, około godziny 18.00.
Prawa pracownicze w UE
W środę rano, deputowani będą rozmawiać o prawach pracowniczych w UE z przedstawicielami Komisji Europejskiej, w związku z dwoma projektami ustaw zgłoszonymi przez Komisję 21 marca, a odnoszącymi się do czasowego delegowania pracowników do innych krajów UE.
Posiedzenie Parlamentu Europejskiego z udziałem króla Jordanii Abdullaha II
Król Jordanii Abdullah II wygłosi oficjalne przemówienie do członków Parlamentu Europejskiego w środę po południu. Ostatni raz odwiedził on Parlament w grudniu 20007.
Posłowie zagłosują nad nowym zasadami ubezpieczeń społecznych dla załóg samolotów oraz dla osób samozatrudnionych
Zgodnie z nowymi, głosowanymi w czwartek zasadami, członkowie załogi samolotów, tacy jak stewardessy i stewardzi, podlegaliby zasadom ubezpieczeń społecznych państwa, w którym zwykle zaczynają i kończą pracę. Natomiast pracujące zagranicą osoby samozatrudnione, którym przysługują świadczenia dla bezrobotnych w państwie, w którym pracują, mogłyby je odbierać po powrocie do własnego kraju.
Diesel może stracić ulgę podatkową w stosunku do benzyny
Paliwa powinny być opodatkowane w sposób odzwierciedlający ilość energii, którą mogą dostarczyć, oraz wytwarzane przez nie zanieczyszczenia. Może to oznaczać, ze diesel straci swoją uprzywilejowaną pozycję podatkową w stosunku do benzyny, czytamy w projekcie głosowanej w czwartek opinii, dotyczącej wniosku Komisji Europejskiej. Ponieważ zarówno deputowani, jak i poszczególne kraje członkowskie sprzeciwiają się powyższemu rozwiązaniu, wynik głosowania jest niepewny.
Plan wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania dla firm
Zgodnie z głosowanym w czwartek sprawozdaniem, firmy powinny obowiązkowo używać wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania. Stanowisko komisji parlamentarnej różni się od wniosku zgłoszonego przez Komisję Europejską, który proponował dobrowolną harmonizację.
Porozumienia Unii Europejskiej z Armenią i Azerbejdżanem muszą doprowadzić do zakończenia konfliktu w Górnym Karabachu
W najbliższym czasie zostaną podpisane umowy stowarzyszeniowe Unii Europejskiej z Armenią i Azerbejdżanem i intencją przedstawicieli Parlamentu jest, aby ten fakt przyczynił się do pokojowego rozwiązania konfliktu w Górnym Karabachu, który stanowi "przeszkodę w pełnym rozwoju polityki sąsiedztwa Unii Europejskiej".
Źródło: Parlament Europejski