Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W zamojskim liczą ile kosztuje utrzymanie władz miasta

W zamojskim liczą ile kosztuje utrzymanie władz miasta fotolia.pl

Jak czytamy w Gazecie Zamojskiej, prezydent Zamościa,  Marcin Zamoyski dostaje 12.200 zł brutto miesięcznie. Przewodniczący Rady Miasta pobiera miesięczny ryczałt w wysokości 1.940 zł nieopodatkowanej pensji. 1.450 zł dostaje wiceprzewodniczący Rady Miasta Zamościa. Pięćset złotych mniej, czyli 950 zł, dostają przewodniczący komisji stałych. Najmniej, konkretnie 800 zł, dostają radni Rady Miasta Zamościa.

 

 

Rocznie z miejskiej kasy na wypłaty pensji prezydenta, przewodniczących rady i komisji stałych oraz radnych ubywa 608.080 zł. Z tego, na wypłaty tylko diet radnych, wydawane jest rocznie 387.200 zł. W całość kwoty nie wliczyliśmy natomiast zarobków wiceprezydentów, gdyż nie udało się nam ich ustalić.

Burmistrz Krasnobrodu otrzymuje ryczałt miesięczny w kwocie 6.430 zł. Nie wiadomo natomiast, ile będzie otrzymywał jego zastępca, gdyż - jak na razie - nie został wybrany. Przewodniczący Rady Miasta Krasnobród ma wypłacany miesięczny ryczałt w kwocie 1.188 zł. 396 złotych dostaje wiceprzewodniczący Rady Miasta. 264 zł kasa wypłaca przewodniczącym komisji stałych, natomiast radny dostaje 132 zł za udział w sesji lub w posiedzeniu komisji. Zakładając powyższe dane, rocznie z kasy miasta na wypłaty wydawane jest 129.432 zł. Z tego dla samych radnych wypłacane jest 23.760 zł, zakładając, że sesje odbywają się tylko raz w miesiącu.

7.590 zł dostaje burmistrz Szczebrzeszyna. Jego zastępca otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 5.460 zł. 1.200 zł miesięcznego ryczałtu dostaje przewodniczący Rady Miasta. Natomiast wiceprzewodniczącemu Rady Miasta wypłacane jest 120 zł za udział w sesji. Przewodniczący komisji stałych dostają po 150 zł za posiedzenie, natomiast radni po 120 zł za udział w sesji. Biorąc pod uwagę powyższe dane udało się nam wyliczyć szacunkową kwotę, jaka w ciągu roku wypłacana jest z kasy miasta na wypłaty burmistrza, jego zastępcy oraz radnych, a wynosi ona w przybliżeniu 200 tys. zł. Diety radnych w tym przypadku wynoszą 21.600 zł, zakładając, że posiedzenia sesji odbywają się tylko raz w miesiącu.

Burmistrz Zwierzyńca dostaje miesięcznie 6.804 zł. Przewodniczący Rady Miasta otrzymuje ryczałt miesięczny w kwocie 899 zł. Jego zastępca dostaje dziesięć razy mniej, dokładnie 89 zł. Przewodniczący komisji stałych przy Radzie Miasta Szczebrzeszyn otrzymują po 107 zł, natomiast radni po 89 zł za sesje i posiedzenie komisji.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, roczny koszt utrzymania Rady Miasta i burmistrza wynosi 113.376 zł. Z tego na same diety radnych wypłacane jest 16.020 zł, zakładając, że sesje odbywają się raz w miesiącu.

Warto też uzmysłowić sobie, ile - mniej więcej - kosztuje, w opisywanych przez nas miastach, cała kadencja. Roczne szacunkowe kwoty wydawane na utrzymanie rad oraz zarobki prezydenta i burmistrzów wystarczy pomnożyć przez cztery, czyli liczbę lat urzędowania. Wyniki są zaskakujące. W przypadku Zamościa kadencja kosztuje podatników 2 miliony 432 tysiące 320 złotych. W przypadku Krasnobrodu kwota ta wynosi 517 tysięcy 728 zł, Szczebrzeszyna - 797 tysięcy 760 zł, a Zwierzyńca - 453 tysiące 504 złote. Nie trudno więc zauważyć, że koszt całej kadencji w przypadku Krasnobrodu i Zwierzyńca jest mniejszy, niż koszt rocznego utrzymania Rady Miasta Zamościa. Innymi słowy, to co wydawane jest z kasy Krasnobrodu i Zwierzyńca w ciągu czterech lat, nie wystarcza na roczne utrzymanie Rady Miasta Zamościa.

Podsumowując, wychodzi na to, że najdroższym miastem w powiecie zamojskim jest Zamość. Drugie miejsce zajmują Szczebrzeszyn, Krasnobród i Zwierzyniec. Ten ostatni jest oszczędny w przypadku łożenia środków na działalność Rady Miasta i wynagrodzenia burmistrza. Warto wspomnieć, że wszystkie diety do kwoty 2.280 zł są nieopodatkowane.

Gazeta Zamojska pokusiła się też o policzenie kwoty, jaką mieszkańcy Zamościa oraz gmin Szczebrzeszyn, Krasnobród i Zwierzyniec, wydają rocznie na utrzymanie Rady Miasta, pensje prezydenta i burmistrzów. Roczne kwoty, jakie miasto wydaje na zarobki radnych, prezydenta i burmistrzów, podzieliśmy przez liczbę mieszkańców. Okazuje się, że najmniej wydaje rocznie na ten cel przeciętny mieszkaniec Zamościa, bo zaledwie 9, 13 zł. 15, 61 zł wydaje mieszkaniec miasta i gminy Zwierzyniec. Rocznie, przeciętny mieszkaniec miasta i gminy Szczebrzeszyn wydaje 16, 43 zł. Natomiast Rada Miasta i pensja burmistrza, najdrożej kosztuje mieszkańca miasta i gminy Krasnobród. W tym przypadku jego kieszeń uszczupla się o 17, 73 zł.

Źródło: Gazeta Zamojska

Niedz., 2 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: