25 przedstawicieli samorządów otrzymało Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, przyznawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Odznaki wręczyli – podczas dodatkowego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 24 czerwca – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Szymański oraz Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.
– To jest to miejsce, to jest ten moment, kiedy w imieniu rządu wyrażamy Państwu wdzięczność – za Państwa służbę, za Państwa oddanie, za Państwa determinację i poświęcenie, które codziennie przez kilkadziesiąt lat wkładacie na rzecz rozwoju swoich małych ojczyzn – mówił Tomasz Szymański.
– Jak jesteśmy wszyscy na tej sali, na pewno zgadzamy się, na niej i poza nią, że największym osiągnięciem naszego kraju od transformacji jest utworzenie samorządu terytorialnego. To kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy Państwa na wszystkich odcinkach. (…) Od tego, jak wygląda nasza chęć do rozwoju naszego kraju, będzie zależała pomyślność Polski – mówił Mieczysław Kieca
Odznaczeni zostali:
- Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru; Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie;
- Paweł Chruściel, dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli; Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie;
- Grzegorz Cichy, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice; Urząd Gminy i Miasta Proszowice;
- Grzegorz Czarnocki, Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu;
- Jarosław Dobkowski; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski;
- Robert Górecki, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli; Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy;
- Damian Grzelka, Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach;
- Ewa Kuczyńska, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru; Pomorski Urząd Wojewódzki;
- Edward Maniura, Burmistrz Miasta Lublińca, Urząd Miejski w Lublińcu;
- Joanna Nowaczyk, zastępca dyrektora Biura Związku Miast Polskich;
- Ryszard Nowak, Radny Rady Miejskiej Wałbrzycha; Miasto Wałbrzych;
- Michał Olszewski, Prezes Stowarzyszenia Metropolia Warszawa;
- Janusz Pakos, Skarbnik Gminy; Urząd Gminy Lipnica Wielka;
- Remigiusz Pawelczak, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach;
- Andrzej Pietrasik, Burmistrz Płońska; Urząd Miejski w Płońsku;
- Joanna Sachanbińska, Dyrektor Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu;
- Bernadeta Skóbel, Radca Prawny Związku Powiatów Polskich; Koordynator Pomocy Prawnej;
- Monika Stanny, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk;
- Krzysztof Szulborski, Burmistrz Miłakowa; Urząd Miejski w Miłakowie;
- Justyna Szymańska-Chłądzyńska, Dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli; Urząd Wojewódzki;
- Kazimierz Weremkowicz, Wójt Gminy Rossosz; Urząd Gminy Rossosz;
- Wiesław Wędzonka, wieloletni Radny Rady Miejskiej w Radomiu; Związek Miast Polskich;
- Paweł Witt, Dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli; Lubuski Urząd Wojewódzki;
- Marcin Wojtkowiak, Wójt Gminy Czerwonak; Urząd Gminy Czerwonak;
- Jakub Zięty; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego to prestiżowe wyróżnienie będące wyrazem uznania za wieloletni wkład w rozwój lokalnych społeczności; w szczególności za: działalność w organach JST, związkach i stowarzyszeniach JST, działalność związaną z wykonywaniem zadań dotyczących samorządu terytorialnego w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organu władzy publicznej, pracę naukową i badawczą dotyczącą zagadnień związanych z działalnością samorządu terytorialnego.