Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadzór - nowy projekt ustawy do konsultacji

Jak donosi Serwis Samorządowy PAP, dotychczasowe zadania kuratorów oświaty zostaną powierzone nowym jednostkom. Nadzór pedagogiczny będą sprawować Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji (KOJE) i podległe mu regionalne ośrodki jakości edukacji (ROJE).

Takie zmiany zakłada projekt ustawy o systemie oceniania jakości edukacji, który w najbliższych dniach ma trafić do konsultacji. Jak podkreśla minister Katarzyna Hall, za pomysłem zmian nie stoją względy oszczędnościowe, ale konieczność poprawienia nadzoru i jakości edukacji.

Do zadań Krajowego Ośrodka Jakości Edukacji należeć będzie m.in. nadzorowanie i koordynowanie nadzoru pedagogicznego na terenie kraju, przygotowanie i przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych (centralna i okręgowe komisje egzaminacyjne mają zostać zlikwidowane). Na jego czele stanie naczelny inspektor jakości edukacji - wybierany na to stanowisko w drodze konkursu, będzie miał rangę podsekretarza stanu.

W regionalnych ośrodkach pracować będą inspektorzy, którzy będą prowadzić nadzór pedagogiczny bezpośrednio nad szkołami.

W planowanych jednostkach zatrudnienie ma znaleźć większość obecnych pracowników likwidowanych komórek (część kuratorów ma zostać zatrudniona w urzędach wojewódzkich i nadzorować realizację programów rządowych w zakresie oświaty).

Projekt zakłada też, że w siedmiu miastach, gdzie dotychczas mają siedziby okręgowe komisje egzaminacyjne, powstaną regionalne ośrodki edukacji: w Gdańsku, Jaworze, Krakowie, Łodzi, Łomży, Poznaniu i Wrocławiu. Zadania i obszar podległy do tej pory pod okręgową komisję w Warszawie, czyli województwo mazowieckie, przekazany zostanie do Łomży, czytamy w serwisie PAP.

Źródło: samorzad.pap.pl

Czw., 6 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun