Czy organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może w uchwale dotyczącej pomocy finansowej innej JST określić jedynie górną kwotę dotacji? Zdaniem Kolegium RIO w Bydgoszczy jest to niedopuszczalne.
Pomoc finansowa „do kwoty”
Kolegium badało uchwałę rady gminy w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi w celu utrzymania drogi rowerowej.
W uchwale zapisano, że pomoc finansowa zostanie udzielona w formie dotacji celowej z budżetu gminy na 2025 rok do łącznej kwoty 1.758,63 zł a także, że szczegółowe warunki udzielenia pomocy zostaną określone w porozumieniu zawartym pomiędzy powiatem a gminą.
Kolegium RIO stwierdziło nieważność ww. uchwały, wskazując na istotne naruszenie prawa.
Kwota dofinansowania musi być konkretnie określona
Kolegium RIO zwróciło uwagę na art. 48 ust. 1 i 2 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z którym jednostka samorządu terytorialnego może udzielać dotacji innym jednostkom samorządu terytorialnego na dofinansowanie realizowanych przez nie zadań. Wysokość dofinansowania, o którym mowa w ust. 1, określa, w drodze uchwały, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, która udziela dotacji.
Ustawa ta w jednoznaczny sposób zobowiązuje radę gminy do określenia kwoty pomocy na realizowane przez inną jednostkę samorządu zadanie, natomiast art. 216 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych nakazuje organowi uchwałodawczemu jednostki samorządu terytorialnego określenie odrębną uchwałą warunków udzielenia pomocy.
Oznacza to, że do wyłącznej kompetencji organu stanowiącego (tj. rady) należy określenie kwoty udzielanej dotacji. Jednakże nie spełnia tego kryterium wskazanie wartości granicznej, bowiem ma ona charakter niekonkretny, nie określa wysokości, lecz pewien limit, w granicach którego mieści zbiór wielu liczb (granice zasięgu). Tymczasem art. 48 ust. 2 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wymaga określenia wysokości dofinansowania, a więc podania liczbowego konkretnego wymiaru dofinansowania.
W efekcie udzielając pomocy finansowej „do kwoty” rada gminy nie wypełniła kompetencji ustawowej przysługującej wyłącznie organowi stanowiącemu, tj. wskazania konkretnej kwoty dofinansowania, pozostawiając decyzję organowi wykonawczemu, co stanowi istotne naruszenie art. 48 ust. 2 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w związku z art. 216 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych.
Uchwała Nr XV/65/2025 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 28 maja 2025 r.
Źródło: bip.bydgoszcz.rio.gov.pl