Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana miejsca głosowania w pierwszej turze a druga tura

Zmiana miejsca głosowania w pierwszej turze a druga tura fotolia.pl

Wyborcy, którzy jednorazowo zmienili miejsce głosowania przed I turą wyborów (18 maja), zagłosują w tym samym, zmienionym miejscu również w II turze (1 czerwca). Zmiana adresu zawsze obejmuje całe wybory, w tym przypadku dwie tury. Miejsce głosowania można łatwo zmienić składając nowy wniosek.

Osoby, które jednorazowo zmieniły miejsce głosowania przed pierwszą turą wyborów prezydenckich zagłosują w tym samym miejscu także w drugiej turze. Dzieje się tak, ponieważ jednorazowa zmiana miejsca głosowania dotyczy wszystkich etapów głosowania w danych wyborach, niezależnie od ilości tur. Każda osoba pozostanie więc dopisana do listy wyborców zgodnie z adresem podanym w swoim wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania także w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Jeśli wyborca chce zagłosować w innym miejscu, w drugiej turze wyborów, powinien złożyć nowy wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania i wskazać w nim swój adres pobytu w dniu 1 czerwca. Ma na to czas do 29 maja.

Innym wyjściem jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania przed drugą turą wyborów. Jeśli wyborca złożył wniosek o wydanie takiego zaświadczenia jeszcze przed pierwszą turą, otrzymał od razu dwa dokumenty: zarówno na pierwszą, jak i drugą turę wyborów prezydenckich. Jeśli tego nie zrobił, ale chce uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania na drugą turę, powinien złożyć wniosek o wydanie takiego dokumentu do 29 maja.

Zaświadczenie otrzymuje się od ręki w urzędzie gminy. Należy je bezpiecznie przechowywać, ponieważ jego utrata uniemożliwia oddanie głosu w wyborach. Z chwilą wydania zaświadczenia wyborca zostaje wykreślony ze spisu wyborców, w którym był ujęty przed sporządzeniem tego dokumentu. W dniu wyborów zostaje natomiast dopisany do spisu wyborców tam, gdzie okaże swoje zaświadczenie o prawie do głosowania. Jeśli je utraci, nie będzie mieć możliwości oddania głosu.

Zmiana miejsca głosowania to dobre rozwiązanie dla osób mobilnych, studiujących lub pracujących z dala od domu. Nie trzeba rezygnować z udziału w wyborach, wystarczy wcześniej zadbać o formalności. Warto to zrobić z wyprzedzeniem, bo termin jest nieprzekraczalny.

Źródło: MC

Pt., 23 Mj. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek