W rezolucji przyjętej jednogłośnie podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, w dniu 15 maja, lokalni i regionalni przywódcy przedstawili swoje propozycje dotyczące ambitnego, długoterminowego budżetu Unii Europejskiej po 2027 roku. Ich celem jest umożliwienie UE realizacji pilnych priorytetów, takich jak bezpieczeństwo i odporność klimatyczna, przy jednoczesnym wspieraniu ciągłych wyzwań, takich jak wzmacnianie spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej.
Członkowie Europejskiego Komitetu Regionów (KR) wezwali również do tego, aby przyszły budżet UE był bardziej elastyczny, między innymi poprzez utworzenie większego funduszu awaryjnego, który pozwoliłby reagować na nieprzewidziane kryzysy i sytuacje nadzwyczajne.
Tydzień po tym, jak Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w tej sprawie, regiony i miasta przedstawiły swoją wizję kolejnych ram finansowych UE – tzw. wieloletnich ram finansowych (WRF). Jako kluczowy pierwszy krok, członkowie KR zaapelowali do państw członkowskich o niezwłoczne osiągnięcie porozumienia w sprawie wprowadzenia nowych źródeł finansowania budżetu UE, tzw. „zasobów własnych”.
Podczas tej samej sesji przyjęto również drugą rezolucję – reakcję na proponowany przegląd śródokresowy polityki spójności. Lokalni i regionalni przywódcy sprzeciwili się wszelkim bezpośrednim lub pośrednim działaniom zmierzającym do centralizacji tej polityki – zarówno w obecnym okresie programowania 2021–2027, jak i w przyszłym. Zmiany w programach operacyjnych muszą pozostać dobrowolne. Członkowie KR wezwali również do utrzymania polityki spójności jako fundamentalnego filaru modelu wzrostu UE oraz głównej długoterminowej, zdecentralizowanej polityki inwestycyjnej obejmującej wszystkie regiony w ramach WRF po 2027 roku – z co najmniej takim samym poziomem finansowania realnego, jak w obecnych ramach.
Spójność motorem konkurencyjnej Europy
Lokalni liderzy podkreślili, że Europa potrzebuje silnej i zreformowanej polityki spójności, lepiej przygotowanej do przewidywania zmian, aby poprawić swoją konkurencyjność. Wezwali także do tworzenia długoterminowych programów, które będą integrować lokalnie ukierunkowane badania i regionalne ekosystemy innowacji, aby zmniejszyć dystans wobec innych graczy światowych, takich jak Stany Zjednoczone i Chiny.
Ponadto KR wezwał do zwiększenia środków z budżetu UE na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa granic zewnętrznych Unii oraz regionów przygranicznych. Dodatkowo zaapelowano o wsparcie finansowe dla władz lokalnych i regionalnych w krajach kandydujących i potencjalnie kandydujących do UE – w celu poprawy ich zdolności administracyjnych.
Zasoby na walkę z kryzysami
Współsprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. niedawno przyjętej opinii na temat przyszłego budżetu UE – Carla Tavares (PT/S&D) oraz Siegfried Mureşan (RO/EPL) – przyłączyli się do apelu członków KR, wzywając państwa członkowskie do podjęcia przed negocjacjami nad kolejnymi WRF uporządkowanego i przejrzystego dialogu z władzami lokalnymi i regionalnymi.
Komisja Europejska ma przedstawić swoją propozycję dotyczącą kolejnych wieloletnich ram finansowych w lipcu.