Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MSWiA wskrzesi Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego

MSWiA wskrzesi Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego fotolia.pl

28 maja br. w Warszawie odbyła się konferencja Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej pod tytułem „Innowacyjny Samorząd”. W jej ramach odbyła się debata pn. „Innowacyjny Samorząd – czy (nie) stać nas na innowacje?”. Udział w niej wzięli m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Ostatnia z debat w ramach konferencji dotyczyła innowacyjnego samorządu, podczas której sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Szymański prezentował zagadnienia związane m.in. z wdrażaniem nowatorskich projektów w samorządach.

- Samorząd terytorialny jest podstawą decentralizacji funkcjonowania państwa. To tam realizowane są usługi publiczne dla społeczności lokalnej, która buduje i tworzy samorząd. Realizacja usług publicznych ukierunkowana jest przede wszystkim na polepszenie funkcjonowania i efektywności - powiedział wiceminister Tomasz Szymański.

Sekretarz stanu w MSWiA przypomniał również, jak wyglądała praca nad innowacjami, gdy pełnił funkcję sekretarza miasta Grudziądza. Wskazał też, co musi robić państwo, aby rozwijać innowacje. - Państwo musi stworzyć warunki dla samorządów do tego, żeby mogły w tej przestrzeni innowacyjnej realizować usługi publiczne na najwyższym poziomie. To my musimy wyjść z propozycją polepszenia kontaktów i wzajemnej wymiany informacji, między samorządem, a organami publicznymi. Będzie ona skierowana do mieszkańców danej gminy - zaznaczył.

Wiceminister Tomasz Szymański poinformował też o wznowieniu działań Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. - Po wielu latach wskrzeszony zostanie Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, który będzie takim quasi think tankiem. Samorządy będą mogły czerpać wiedzę, wzajemnie wymieniać się doświadczeniami. Instytut będzie służył samorządowcom – podkreślił.

Źródło: MSWiA

Śr., 29 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska