Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lista dłużników 2010

Poziom zadłużenia Polaków wyniósł w listopadzie 25,06 miliarda złotych i zwiększył się w ciągu ostatnich trzech miesięcy o przeszło 14% - wynika z najnowszej 14. edycji raportu InfoDług, opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Przeszło 1,98 miliona osób w Polsce ma problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań finansowych. Z badań wynika, że 42% Polaków chciałoby, aby informacje o dłużnikach były upubliczniane.

Na przestrzeni ostatniego roku niespłacane zadłużenie zwiększyło się o 75%. Rośnie również liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem należności, w ciągu ostatnich trzech miesięcy przybyło ich 57 720. Kwartalny wzrost liczby niesolidnych dłużników wyniósł 2,99% i jest on niemal pięciokrotnie niższy niż przyrost całkowitego zadłużenia.

Znacznie częściej problemy z terminowym regulowaniem należności dotykają mężczyzn niż kobiet. Z raportu wynika też, że nie zmienia się struktura regionalna zaległego zadłużenia. W województwach mazowieckim i śląskim znajduje się najwięcej mieszkańców mających problemy z długami. Do grona regionów, w których zadłużenie mieszkańców przekroczyło 2 miliardy złotych po raz pierwszy dołączyło województwo dolnośląskie. Z kolei najrzetelniej ze swoich zobowiązań wywiązują się mieszkańcy województwa świętokrzyskiego – zaległe zobowiązania w tym województwie tej chwili ponad 415 milionów zł. Średnia kwota zaległego zadłużenia w listopadzie 2010 r. wyniosła 12 619 złotych, co oznacza, że w ostatnim kwartale zwiększyła się o 1224 złotych, czyli 10,74%. Statystyczny Polski dłużnik znajduje się w przedziale wiekowym 30-39 lat.
Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 złotych. 38% osób czasowo zalegających z płatnościami to „drobni dłużnicy”, którzy posiadają zadłużenie nieprzekraczające 2000 złotych. Należy podkreślić, że już czwarty kwartał z rzędu odnotowano kwartalny spadek, o ponad 4%, odsetka drobnych dłużników.

Źródło: www.abc.com.pl
Niedz., 26 Gr. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: