Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiaty potrzebują pomocy w przeprowadzeniu transformacji cyfrowej – stanowisko Zgromadzenia Ogólnego ZPP

Powiaty potrzebują pomocy w przeprowadzeniu transformacji cyfrowej – stanowisko Zgromadzenia Ogólnego ZPP fot.canva

Związek Powiatów Polskich apeluje do Ministerstwa Cyfryzacji o stworzenie przez niego, Programu Cyfryzacji Samorządów, który to program realnie przyczyniłby się do przyśpieszenia wdrożenia systemów EZD, a także do zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa. W tej sprawie stanowisko przyjęło Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich.

Jak czytamy w stanowisku, znajdujemy się na progu kolejnej transformacji cyfrowej, w czasach gdzie coraz powszechniej wykorzystywane są rozwiązania jakie dostarczają procesy sztucznej inteligencji. Powiaty zauważają, że pomimo ery cyfrowej, wielu samorządom nadal nie udało się uporać z procesem digitalizacji dokumentów i cyfryzacji zadań wykonywanych w urzędach samorządowych, a także jednostkach, dla których organem prowadzącym jest samorząd terytorialny. Przyczyn takiego stanu rzeczy, upatrują głównie w problemach finansowych, z jakimi od lat zmagają się jednostki samorządu terytorialnego. Zauważając tym samym, że co prawda prawidłowo dokonana transformacja cyfrowa przynosi wymierne oszczędności, jednakże do jej wdrożenia potrzeba początkowo środków finansowych, których po reformach Polskiego Ładu powiaty nie mają.

Powiaty wskazują również na zagrożenia. W ich ocenie dalsze zaniechania w tym obszarze mogą prowadzić do powszechnego spadku zadowolenia z jakości obsługi klientów w urzędach, którzy w znacznej mierze przyzwyczaili się już do elektronicznej obsługi klienta w sektorze prywatnym. Ponadto wskazują na rewolucję, która już wkrótce dotknie samorządy w związku z wprowadzeniem e-doręczeń - bez nowoczesnego odpowiedniego sprzętu teleinformatycznego i właściwego przeszkolenia pracowników, sprawne wdrożenie tych rozwiązań dla wielu powiatów będzie niemożliwe.

Program Cyfryzacji Samorządów, Który został przygotowany przez Związek Powiatów Polskich, jest odpowiedzią na wskazywane wyzwania. Z uwagi na jego finansowo-doradczy charakter, jak zauważono w stanowisku, mógłby on dostarczyć zarówno nowego sprzętu komputerowego dla samorządów, jak i pomóc pracownikom samorządowym w przejściu przez proces transformacji cyfrowej.

Aby to wszystko mogło się zrealizować program ten musi być powiązany ze zwiększeniem poziomu cyberbezpieczeństwa. Jak zauważają w stanowisku powiaty, brak konkurencyjności pracodawców samorządowych na rynku pracy informatyków, a także wymóg zapewnienia stałego monitorowania bezpieczeństwa cyfrowego pociąga za sobą konieczność rozważenia powstania powiatowych (ewentualnie międzypowiatowych) centrów cyberbezpieczeństwa, udzielających wsparcia wszystkim gminom z terenu swojego działania.

Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich zauważyło jednocześnie, że elementem transformacji cyfrowej jednostek samorządu terytorialnego musi być również zmiana sposobu przepływu danych między jednostkami samorządu terytorialnego a zainteresowanymi organami administracji centralnej. Obecny system dopuszczający wielokrotne przekazywanie tych samych danych na żądanie różnych interesariuszy nie przystaje do ery Big Data. Konieczne jest zatem stworzenie hubu danych samorządowych zbierającego i udostępniającego dane.

Pt., 15 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek