Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co to jest przyłącze kanalizacyjne? - niejasna definicja

Co to jest przyłącze kanalizacyjne? - niejasna definicja fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała pismo do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wątpliwości dotyczących ustawowej definicji przyłącza kanalizacyjnego iwodociągowego.

Zgodnie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków osoba ubiegająca się o podłączenie nieruchomości do sieci w powinna sfinansować podłączenie nieruchomości do sieci. Trudności interpretacyjne budzi jednak zawarta w art. 2 pkt 5 omawianej ustawy definicja przyłącza kanalizacyjnego.

Wątpliwości budzi czy przyłączem kanalizacyjnym jest także odcinek prowadzący bezpośrednio do głównej sieci kanalizacyjnej. Władze niektórych gmin stwierdzają, że osoba, która chce podłączyć nieruchomość do kanalizacji powinna pokryć koszty wykonania odpowiedniej instalacji na terenie swojej nieruchomości, a także przewodu prowadzącego do sieci głównej, a zatem wykraczającego poza granicę nieruchomości. Zwykle wiąże się to z koniecznością zapewnienia budowy odcinka przewodu pod drogą publiczną. W sposób odmienny przyłącze kanalizacyjne zdefiniował Sąd Najwyższy. W uchwale z dnia 13 września 2007 o sygn. III CZP 79/07 zauważył, iż literalna wykładania art. 2 pkt 5 ustawy nie pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie wątpliwości, czy przyłączem kanalizacyjnym jest odcinek przewodu między studzienką (granicą nieruchomości) a budynkiem, czy też między studzienką (granica nieruchomości) a siecią kanalizacyjną. Przyjmując swoistą wykładnię celowościową przepisu Sąd uznał jednak, iż odcinek przewodu łączącego sieć kanalizacyjną z nieruchomością, w części leżącej poza granicą tej nieruchomości stanowi urządzenie kanalizacyjne. Obowiązek wykonania takich urządzeń ciąży natomiast, zgodnie ust. 1 omawianego już wyżej art. 15 ustawy, na przedsiębiorstwie wodno - kanalizacyjnym.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się z prośbą do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej o rozważenie zasadności podjęcia odpowiedniej inicjatywy legislacyjnej, zmierzającej do doprecyzowania przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zawierających definicje przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego, z uwzględnieniem wykładni przyjętej przez Sąd Najwyższy.

Treść całego wystąpienia dostępna tutaj.

Źródło:  www.brpo.gov.pl

Pt., 10 Lt. 2012 1 Komentarz Dodane przez: Barbara Łączna

Komentarze

Zbigniew
-1 # Zbigniew 2021-11-01 16:30
W tej sprawie wysłałem e-mailem wniosek do Prezydenta RP 27 stycznia 2020 r. by podjął inicjatywę legislacyjną w Sejmie odnośnie uściślenia czyli korekty definicji przyłącza kanalizacyjnego . Mam potwierdzenie mejlowe z automatu, że wniosek wpłynął do Kancelarii Prezydenta i od tego czasu jest cisza.
Pozostawiam to bez komentarza.
| | |