Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Profil zaufany już dla 13 latka

Profil zaufany już dla 13 latka fot.pixabay

Mając ograniczoną zdolność do czynności prawnych, 13-latkowie mogą też posiadać własny Profil Zaufany. Należy złożyć wniosek, a następnie potwierdzić go w jednym z punktów potwierdzających lub skorzystać z rozmowy video z urzędnikiem. Rejestracji profilu nastolatek może dokonać samodzielnie. Po złożeniu wniosku online należy w ciągu 30 dni zweryfikować swoją tożsamość w jednym z Punktów Potwierdzających.

Profil Zaufany umożliwia logowanie do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak serwis bezpiecznedane.gov.pl czy Internetowe Konto Pacjenta (IKP). 

Jak podkreśla wicepremier Gawkowski korzystanie z Profilu Zaufanego może przygotować młodych ludzi do wejścia w dorosłość i zarządzania swoja dokumentacją, np. medyczną. 

Jest to szczególnie ważne w przypadku nastolatków chorujących przewlekle i na stałe przyjmujących określoną grupę leków. Pełny dostęp do IKP uzyskają dopiero po uzyskaniu pełnoletności. Jednocześnie ich rodzice automatycznie stracą możliwość podglądu historii leczenia.

Źródło: MC 

Śr., 24 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek