Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Dopytanie się organu nie inicjuje postępowania administracyjnego

WSA: Dopytanie się organu nie inicjuje postępowania administracyjnego fotolia.pl

Pismo, w którym skarżący dopytuje się w jakim celu zostało złożone pełnomocnictwo przez jego siostrę nie inicjowało żadnego postępowania administracyjnego – wyjaśnił niedawno WSA w Gliwicach.

W stanie faktycznym sprawy, skarżący skierował do starosty pismo z zapytaniem w jakim celu do akt zostało złożone pełnomocnictwo przez siostrę skarżącego. W odpowiedzi organ wyjaśnił procedurę wglądu w akta administracyjne oraz przepisy dotyczące udzielania pełnomocnictw.

Taka odpowiedź nie zadowoliła skarżącego, który wniósł skargę na bezczynność starosty w przedmiocie złożonego pisma. Skarżący zaskarżył brak przedstawienia dowodu konkretnego sprecyzowanego pisma określającego reprezentowanie w sprawie.

WSA uznał skargę za niedopuszczalną i ją odrzucił, bowiem pismo skarżącego nie było ani wnioskiem, ani podaniem. W związku z tym brak było jakiegokolwiek postępowania administracyjnego.

Działanie starosty (tj. odpowiedź na pismo) nie było objęte katalogiem spraw określonych w art. 3 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w których przewidziana jest sądowa kontrola, a co za tym idzie organ nie pozostawał w jakiejkolwiek bezczynności.

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 04.12.2023 r., sygn. akt III SAB/Gl 349/23, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 8 Gr. 2023 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak