Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sukces ZPP! Baseny i hale sportowe z ograniczeniem cen ciepła

Sukces ZPP! Baseny i hale sportowe z ograniczeniem cen ciepła fotolia.pl

Sejm przyjął 7 grudnia przepisy o wydłużeniu stosowania osłon cenowych w zakresie energii o pół roku. W ramach nowelizacji znalazł się przepis dotyczący cen ciepła dla samorządowych hal i basenów sportowych, który zaproponował Związek Powiatów Polskich.

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Wśród przepisów znalazła się nowelizacja ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Do tych przepisów eksperci ZPP zaproponowali w toku prac poprawkę, którą jako podmioty uprawnione do osłony cenowej w zakresie ciepła wskazały takie jednostki, które realizują na rzecz jednostki samorządu terytorialnego zadania i usługi z zakresu kultury fizycznej w rozumieniu ustawy o sporcie. Chodzi m.in. o hale sportowe, baseny i salki ćwiczebne w ramach ośrodków sportu i rekreacji.

Postulat Związek zgłaszał już rok temu, podczas prac nad ustawami osłonowymi. Wtedy rząd się nie zgodził, choć eksperci wskazywali, że byłoby to po prostu dopełnienie systemu (tego typu jednostki były objęte ochroną jako odbiorcy w ramach osłon w zakresie cen energii elektrycznej).

Sejm na podstawie poprawki do projektu zgłoszonej przez Koalicję Obywatelską uznał, że taki przepis jest potrzebny. Co ciekawe, była to jedna z niewielu poprawek, którą poparły obie strony sali sejmowej. Ramię w ramię za poprawką zagłosowały Prawo i Sprawiedliwość oraz nowa większość parlamentarna (KO, Trzecia Droga i Lewica) – za było 430 posłów.

Ustawa ma na celu przedłużenie mrożenia cen energii na kolejne pół roku. Teraz zajmie się nią Senat.

Pt., 8 Gr. 2023 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński