Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

E-doręczenia jak wysyłać pisma w sytuacji wielości stron?

E-doręczenia jak wysyłać pisma w sytuacji wielości stron? fotolia.pl

10 grudnia br. to dzień, do którego samorządy i ich jednostki organizacyjne zobowiązane są do wdrożenia przepisów ustawy o doręczeniach elektronicznych. W związku z tymi przepisami, odbędzie się nie mała rewolucja w doręczaniu pism stronom.

W świetle obowiązujących przepisów, a w szczególności art. 39(3) KPA, jeżeli w postępowaniu występuje wielość stron i nie wszystkie strony posiadają adres do doręczeń elektronicznych, to wówczas postępowanie winno wyglądać następująco:

- w sytuacji gdy organ dysponuje systemem teleinformatycznym (rozumianym jako system kancelaryjnego obiegu dokumentów), w którym organ przygotowuje decyzję, to jeżeli strona ma ADE wysyłamy jej decyzję w postaci elektronicznej z podpisem elektronicznym. Natomiast w sytuacji gdy strona ADE nie posiada, wówczas dokonujemy wydruku decyzji wydanej w postaci elektronicznej z podpisem elektronicznym z systemu teleinformatycznego (wraz z identyfikatorem pisma z systemu teleinformatycznego) - tryb opisany w art. 39(3) KPA,

- w sytuacji gdy organ nie ma systemu teleinformatycznego do obiegu dokumentów, wówczas, stronie posiadającej ADE wysyłamy decyzję w formie dokumentu elektronicznego z podpisem elektronicznym, natomiast stronie, która nie posiada ADE decyzję należy dostarczyć w następującej formie: drukujemy decyzję z programu do edycji tekstu np. Word i osoba uprawniona podpisuje decyzje w sposób odręczny, a następnie decyzja wysyłana jest papierowo w formie listu poleconego. W tym wypadku w metryce dokumentu należy wskazać w jaki sposób została ona dostarczona do obu stron. Do akt sprawy składamy decyzję w formie papierowej z podpisem odręcznym.

Pt., 24 Lst. 2023 0 Komentarzy
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek