Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prezentacja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2023

Prezentacja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2023 fotolia.pl

5 września br. w Karpaczu rozpoczęło się XXXII Forum Ekonomiczne. Pierwszym wydarzeniem Forum była prezentacja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2023. Już po raz szósty eksperci z SGH zaprezentowali raport dotyczący najważniejszych kwestii gospodarczych i społecznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dokument porusza między innymi takie kwestie, jak wpływ inflacji na biznes i gospodarkę czy starzenie się ludności.

Tegoroczne Forum Ekonomiczne odbywa się pod hasłem ,,Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u Progu zmian”. Jak co roku w Karpaczu spotkali się najważniejsi politycy i przedsiębiorcy z całej Europy, by dyskutować o sprawach ważnych dla Polski i reszty kontynentu. Nieodłączną częścią wydarzenia jest prezentacja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego.

Spotkanie otworzył Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Zygmunt Berdychowski wskazał na to, że Raport towarzyszy Forum Ekonomicznemu od wielu lat i stanowi jego fundament. Publikacja prezentowana jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Głos zabrał również Rektor SGH prof. Piotr Wachowiak. Zaznaczył, że w Raporcie opracowanym przez ekspertów poruszono najważniejsze wyzwania dla gospodarki Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak wskazał Paweł Borys, Prezes Zarządu Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR), w Raporcie znajdują się nie tylko informacje na temat długoterminowych trendów, ale też wyzwań związanych z transformacją energetyczną, służbą zdrowia, cyfryzacją i pandemią. Dodał, że Polska od 2004 roku osiągnęła 3 najwyższe miejsce rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej, a przez ostatnie dwie dekady była liderem rozwoju w Europie.

Po raz pierwszy do współpracy w Raporcie zaproszono European Investment Bank (EIB). Grzegorz Rabsztyn reprezentujący tą instytucję zaznaczył, że według Raportu poziom inwestycji w Polsce rośnie. Są one głównie przeznaczane na odnowienie mocy produkcyjnych. Podkreślił, że Polska jest jednym z najważniejszych beneficjentów Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Redaktor naukowy Raportu Mariusz Strojny, PhD zaznaczył, że jest to najważniejsza publikacja ekonomiczna w Europie Środkowo-Wschodniej.
W zeszłych latach Raport skupiał się na takich tematach, jak pandemia koronawirusa czy wojna w Ukrainie. W tym roku dodano wiele nowych interesujących wątków, takich jak: wpływ inflacji na biznes i gospodarkę, rosnące koszty obsługi długu publicznego, bezpieczeństwo energetyczne czy starzenie się ludności.

Nad publikacją pracowało 66 autorów – profesorów i ekspertów takich jak prof. Stanisław Kowalczyk, prof. Jan Komorowski czy dr Maria Pietrzak. Całość Raportu dostępna będzie dla uczestników Forum w wersji zarówno papierowej jak i elektronicznej.

Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie www.forum-ekonomiczne.pl

Związek Powiatów Polskich jest partnerem instytucjonalnym tego wydarzenia.

Źródło: forum-ekonomiczne.pl

Wt., 5 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska