Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Wydruki ze służbowych kart bankomatowych są informacją publiczną

WSA: Wydruki ze służbowych kart bankomatowych są informacją publiczną fot.pixabay

Informacja o wydatkowaniu środków pieniężnych na podstawie służbowych kart bankomatowych przez członków zarządu województwa stanowi informację publiczną – orzekł niedawno WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Czego dotyczył spór?

Wnioskodawca wystąpił do marszałka województwa o udostępnienie informacji publicznej w postaci wydruków ze służbowych kart bankomatowych poszczególnych członków zarządu województwa za lata 2018-2022. Jako sposób i formę udostępnienia informacji skarżący wskazał przesłanie zeskanowanych dokumentów na podany we wniosku adres e-mail.

W odpowiedzi marszałek poinformował wnioskującego, że wydruki wyciągów (raportów) bankowych potwierdzających transakcje dokonane kartami płatniczymi nie stanowią dokumentów urzędowych w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (udip).

Stanowisko WSA

Sąd zobowiązał marszałka do załatwienia wniosku skarżącego o udostępnienie informacji publicznej.

W swojej argumentacji WSA wskazał, że bezspornie informacje o majątku publicznym, w tym o majątku JST, stanowią informację publiczną w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 5 lit. c udip. Dotyczy to także informacji dokumentujących fakt lub sposób zadysponowania tym majątkiem, w tym treść i postać umów cywilnoprawnych dotyczących takiego majątku, jeżeli treść tych umów dotyczy bezpośrednio tego majątku.

WSA podzielił stanowisko zawarte w orzecznictwie, które nie opiera się na formalnym statusie dokumentu (jako urzędowego lub prywatnego), lecz jego treściowej i funkcjonalnej charakterystyce jako nośnika (źródła) informacji publicznej. Zatem informacją publiczną w rozumieniu ustawy będzie każda wiadomość wytworzona lub odnoszona do władz publicznych, a także wytworzona lub odnoszona do innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej.

Oznacza to, że informację publiczną stanowią zarówno dokumenty bezpośrednio wytworzone przez władze publiczne, jak również te, których używają one przy realizacji przewidzianych prawem zadań, nawet gdy nie pochodzą bezpośrednio od nich.

Zdaniem sądu środki finansowe zgromadzone na rachunkach bankowych przedmiotowych kart stanowią wyłącznie środki publiczne, dlatego wyciągi (wydruki) z konta tych kart podlegają udostępnieniu.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 27.07.2023 r., sygn. akt II SAB/Go 75/23, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 25 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak