Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wniosek o interpretację to nie wniosek o dostęp do informacji publicznej

Wniosek o interpretację to nie wniosek o dostęp do informacji publicznej fotolia.pl

Jak potraktować wniosek, w którym wnioskodawca domaga się tłumaczenia, wyjaśnień, interpretacji otrzymanych wcześniej informacji publicznych od różnych podmiotów (dot. tej samej sprawy)?

Odpowiedź: W takiej sytuacji należy odpowiedzieć stronie zwykłym pismem, że celem ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej jest wyłącznie zapewnienie obywatelom prawa do informacji publicznej. W trybie przewidzianym w ustawie osoba wnioskująca o udzielenie informacji publicznej nie może domagać się wyjaśnienia, interpretacji udzielonych informacji, sporządzania opinii czy wykładni przepisów prawa.  

Podobnie należy potraktować wnioski, poprzez skierowanie których strona chce osiągnąć inny cel niż uzyskanie informacji publicznej. Przykładowo do jednego z powiatów został skierowany, w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej wniosek, gdzie strona kwestionowała legalność wyboru władz jednostki samorządu terytorialnego. W takim przypadku w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej organ powinien udostępnić dokumenty dotyczące np. wyboru zarządu ale nie ma obowiązku wykazywać – poprzez składanie dodatkowych wyjaśnień, legalności działania tego organu zarządu.

Należy jednak zaznaczyć, że do tego typu „dodatkowych” pism strony należy podchodzić ostrożnie. Może zdarzyć się, że strona wnioskowała o inną informację niż otrzymała (np. z powodu nieprecyzyjnie sformułowanego wniosku) albo po uzyskaniu informacji wnosi o przekazanie jej dodatkowych danych, które mieszczą się w pojęciu informacji publicznej i są w posiadaniu organu. W takim przypadku pismo strony należy potraktować jako nowy wniosek o dostęp do informacji publicznej.

Pt., 5 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel