Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy: musimy ograniczyć koszty ponoszone z tytułu utrzymania oświetlenia ulicznego!

Samorządy: musimy ograniczyć koszty ponoszone z tytułu utrzymania oświetlenia ulicznego! fotolia.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych wystosowało apel do Minister Anny Moskwy w sprawie opłat za pobór mocy biernej pojemnościowej.

„W związku ze stale wzrastającymi kosztami ponoszonymi z tytułu utrzymania oświetlenia ulicznego, apelujemy o podjęcie niezbędnych działań w celu ograniczenia opłat z tytułu poboru mocy biernej pojemnościowej, które to opłaty stanowią w niektórych punktach poboru nawet kilkadziesiąt procent kosztów dystrybucji energii ogółem.” – czytamy w stanowisku organizacji.

Jak tłumaczą samorządowcy z OPOS, moc bierna pojemnościowa jest związana z wykorzystaniem kondensatorów, dlatego jest m.in. tam, gdzie zastosowano nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED. Tymczasem dostawcy energii naliczają opłaty za jakikolwiek przejaw użytkowania mocy biernej – który traktuje się jako pobór ponadumowny – poprzez odczyty elektronicznego licznika energii elektrycznej. Fakt narzucenia opłat z tego tytułu uzasadniany jest zakłóceniami w sieci elektroenergetycznej, które energia bierna powoduje. Informacje o rzeczywistej skali tych zakłóceń i faktycznych kosztach ponoszonych przez operatora systemu dystrybucyjnego wynikających z tego zjawiska nie są jednak dostępne. Według samorządowców taka sytuacja sprawia, że jst ponoszą olbrzymie koszty, które mogą stanowić dodatkowe i nie w pełni uzasadnione rzeczywistymi kosztami przychody spółek dystrybucyjnych.

Jako rozwiązanie samorządowcy wskazują zastosowanie odpowiednich urządzeń kompensujących, które pozwalają zmniejszyć lub wyeliminować pobór mocy biernej. Zauważają jednak, że samorządy nie stać na montaż tego typu urządzeń, a spółki energetyczne, które często są właścicielami oświetlenia nie mają interesu by takie urządzenia instalować.

Jak zauważa OPOS, rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 29 listopada 2022 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną określa, kto jest objęty rozliczeniami za pobór energii biernej - zgodnie z § 47 ust. 2 rozliczeniami takimi są objęci odbiorcy zasilani z sieci średniego, wysokiego i najwyższego napięcia, natomiast odbiorcy zasilani z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV takimi rozliczeniami mogą być objęci. Dlatego zaapelowano o nienaliczanie bądź ograniczenie wysokości tych kosztów, które według ww. rozporządzenia jedynie mogą być naliczane, a według sygnatariuszy apelu, w praktyce naliczanie takie zależne jest jedynie od instalacji inteligentnego licznika.

W stanowisku zwrócono również uwagę na niekorzystny sposób obliczania wysokości opłaty za energię bierną, który oparty jest na tzw. współczynniku „k”.

Całość apelu można przeczytać na stronie Porozumienia pod tym adresem – LINK.

Śr., 26 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński